Svátek má: Ignác

Politika

Velikost textu:

Hana Lipovská: Vladimír Mlynář má pravdu: Jednou PPF, vždycky PPF

Hana Lipovská: Vladimír Mlynář má pravdu: Jednou PPF, vždycky PPF

Nejprve známá fakta. V roce 2013 dal končící předseda Rady ČT Milan Uhde Respektu rozhovor s příznačným názvem „V ČT vládne strach“, píše na facebooku Hana Lipovská.

Hana Lipovská
11. května 2021 - 09:01

V něm mimo mnoha zajímavých informací i o některých současných radních a jejich propojení s politikou řekl:
„Několik měsíců před pádem generálního ředitele Janečka mi volal můj synovec, který pracuje v advokátní kanceláři, která zastupuje skupinu PPF. Povídal mi, strejdo, mám klienta, který by s tebou rád mluvil. Dostavil jsem se tedy do jednoho luxusního hotelu a naproti mně tam zasedl jistý pan Dvořák“. Ten tehdy Uhdeho informoval, že má „náznak, že by mohl kandidovat na funkci generálního ředitele“. A ředitel Jiří Janeček krátce na to rezignoval, údajně ze „zdravotních důvodů“.

Až potud nic neznámého, o dosazení PD skupinou PPF do čela ČT se mluví dlouhých deset let.

Kdo ale byl ten tajemný Uhdeho synovec zastupující PPF? Podle našich informací jím má být Vladimír Uhde, společník právní kanceláře BBH. Dvorní kanceláře PPF, která v těchto dnech pro PPF dělá například akvizici MONETy.

Kdo zastupuje v důležitých kauzách Českou televizi? Několik měsíců po nástupu Petra Dvořáka do funkce bylo vyhlášeno výběrové řízení na veřejnou zakázku Právní služby a zastupování České televize ve sporech. A BBH byla vybrána jako jeden z dodavatelů. Pointa: za společnost BBH podepsal smlouvu spolu s Petrem Dvořákem právě pan Vladimír Uhde.Součástí kontraktu mezi Českou televizí, BBH a dalšími třemi právníky je přitom také článek Mlčenlivost a zákaz konkurence. V něm se dvorní právníci PPF zavazují, že po dobu trvání této smlouvy nebudou ve smluvním či obdobném vztahu s jinými provozovateli televizního vysílání na území ČR, ani s osobami, které jsou s takovými osobami televizního vysílání personálně nebo kapitálově propojené.

Další exemplární příklad pohrdání právem. Ve stejné době totiž prokazatelně zastupovala BBH společnost O2 a společnost PPF jako majitele O2 a především O2 TV (o něco později i Novy). Pro znalce: plíživě privatizovanou Českou televizi BBH pomáhala například v otázkách DVBT. Kdo by za ČT a Novu dával dohromady Czechflix? Platí zkrátka to, co rád říká ředitel komunikace PPF Vladimír Mlynář: Jednou PPF, vždycky PPF.


Před deseti lety, kdy někteří v nástupu Petra Dvořáka do ČT ještě chtěli vidět záblesk naděje na zpružnění veřejnoprávní televize, viděli ti zkušenější, že se jedná jen o další krok na cestě k oligarchizací médií. A tak redaktor Jan Štětka z týdeníku Ekonom popsal roli Petra Dvořáka a PPF naprosto přesně: „Existují tři druhy koní: dostihoví, parkuroví a drezurní. Petr Dvořák bude vždy patřit k těm třetím. Vždycky ho někdo povede na oprati.“

Jsme o deset let dál. Máme mediální trh rozparcelovaný mezi čtyři velké skupiny: MAFRA, CMI, Penta a PPF. Poukazovat na oligarchizaci veřejnoprávní televize ovšem znamená riziko osočení z boje proti svobodě slova a demokracii. A také vyšší šanci na důvěrné seznámení s Vladimírem Uhdem z BBH někde před soudem.

A seriál kolem Petra Dvořáka a oligarchizace ČT ještě zdaleka nekončí, dodává Hana Lipovská.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)