Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Hamáčka podporuje coby předsedu ČSSD valná většina voličů ČSSD

Hamáčka podporuje coby předsedu ČSSD valná většina voličů ČSSD

<< SANEP >> Společnost SANEP realizovala rozsáhlý průzkum mezi voliči a sympatizanty České strany sociálně demokratické ohledně setrvání strany v současné vládní koalici s hnutím ANO a dále zjišťovala, koho by voliči ČSSD rádi viděli na postu předsedy této strany po nadcházejícím volebním sjezdu.

Jan Hamáček, předseda ČSSD
18. února 2021 - 07:20

Respondenti byli dotazováni napříč všemi kraji v České republice a v Praze.

Před několika dny oznámil současný ministr zahraničních věcí a místopředseda strany Tomáš Petříček svůj záměr nahradit na dubnovém volebním sjezdu strany stávajícího předsedu a ministra vnitra Jana Hamáčka v čele sociální demokracie. Petříček by chtěl také sestavit volební tým a kandidovat jako lídr do sněmovních voleb.

Petříčkova ambice stanout v čele strany však zaskočila i některé členy jeho domovské pražské organizace sociální demokracie, neboť o jeho úmyslu dopředu většina z nich nic nevěděla. Návrh usnesení, s nímž na jednání předsednictva Petříček přišel, tak nakonec spadl pod stůl a přítomní pouze přijali usnesení, podle kterého Petříčkův záměr vzali na vědomí.

Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, drtivá většina voličů a sympatizantů ČSSD by ráda i nadále viděla v čele sociální demokracie stávajícího předsedu Jana Hamáčka. Podporu mu vyjádřilo 73,6 procent, zatímco necelá pětina by se přiklonila k Petříčkovi (18,1%).

V médiích se též objevila výzva bohumínské ČSSD, která požaduje okamžitý odchod sociálních demokratů z vlády. Za tamní organizaci to prohlásil její předseda Igor Bruzl a někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Překvapivě se však ani tato výzva nesetkala podle zjištění společnosti SANEP s pozitivní odezvou u voličů a sympatizantů této strany. Pro setrvání ve vládní koalici se vyslovila necelá polovina (47,3%), proti pak 38,6 procent. Jasno v této otázce nemá 14,1 procent voličů a sympatizantů této strany.

Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, Jan Hamáček má ve straně velmi silnou pozici a také důvěru, kterou mu vyslovilo 67,2 procent voličů a sympatizantů strany. Nedůvěru Hamáčkovi vyjádřila pak jen pouhá pětina voličů a sympatizantů sociální demokracie (22,3%).

Kdo by měl být podle Vašeho názoru zvolen na nadcházejícím sjezdu ČSSD předsedou strany?

 

Souhlasíte s výzvou bohumínské ČSSD, která vyzvala k odchodu z vlády?


 
Souhlasíte s výzvou bohumínské ČSSD, aby z vedení strany odešli lidé, kteří ČSSD do vlády přivedli, včetně předsedy Jana Hamáčka? Má ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček Vaši důvěru?
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden dne 16. – 17. února 2021 mezi voliči a sympatizanty České strany sociálně demokratické.
    
Velikost respondentního vzorku: N = 13.761. Respondenti byli zastoupeni v Praze a ve všech krajích České republiky. Průzkum by vypracován metodou CAWI on/off-line. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou

(rp,prvnizpravy.cz,sanep,oto:arh.,grafy:sanep)