Svátek má: Hana

Politika

Velikost textu:

Glasgow: Politické kecy špiní klimatický mejdan COP26

Glasgow: Politické kecy špiní klimatický mejdan COP26

Hned na začátku COP26 (26.konference o nebezpečí uhlíkových čmoudíků) ve skotském Glasgow od 31.října do 12.listopadu 2021 se objevily v médiích drobné propagandistické protičínské a protiruské výpady.

Z jednání COP26
2. listopadu 2021 - 04:20

To je další signál nové studené války. Publicista František Roček na to upozorňuje v rozhovoru s ústeckým senátorem Jaroslavem Doubravou.

Senátor uvedl, že např. v českém tisku se objevila v souvislosti s klimatickým mejdanem hláška: „Ruský prezident Vladimir Putin dlouho odmítal vědecké studie upozorňující na vliv lidí na změny klimatu. Zároveň podle amerického deníku New York Times mnozí Rusové vnímají boj s klimatickou změnou jako nástroj Západu, jak oslabit jejich zemi.“ Podle senátora ve skutečnosti se nejednalo o odmítání vědecké argumentace, ale o způsob jak se vyrovnat s opatřeními, která byla ke snížení emisí vhodná. Neboť klimatičtí inkvizitoři proklínají i zemní plyn, donedávna považovaný za ekologicky vhodné palivo nahrazující uhlí. To se Rusům samozřejmě nelíbí.

Na otázku co z toho vyplývá, Doubrava upozornil, že určitá opatrnost ke zbrklým  klimatickým závazkům je přisuzována „nedemokratičnosti“ Ruska či Číny, ale přitom čítankovým příkladem klimatického zloducha je super demokratická hrdinsky protičínská Austrálie.

Sice se obecně píše, že Austrálie je silně závislá na spalování fosilních paliv, protože těžba uhlí je důležitou součástí australského exportu, ale více se to nerozebírá.

„Australský premiér Scott Morrison před klimatickým summitem narychlo představil plán na nulové emise uhlíku do roku 2050. Podle kritiků to je „lesklá a uhlazená reklama bez obsahu“. V asijském tisku se píše, že Morrison se zaměřuje na volby v příštím roce a potřebuje ujistit voliče, zejména ty v uhelných komunitách, že nebudou ohrožena pracovní místa. Morrison, který je prototypem demokratického rytíře, jenž se postavil proti nátlaku Číny, je ve skutečnosti podvodník. Přímo v australském tisku se píše, že politická dohoda o klimatické politice mezi liberály a nacionalisty povede k tomu, že se Austrálie formálně zaváže k cíli dosáhnout nulových emisí do roku 2050. To je demokratický způsob mlžení, ze kterého je obviňováno Rusko či Čína,“ zdůraznil senátor.Je v něčem australská nechuť ke klimatické dohoda zajímavá? Senátor opět upozornil, na diskuze v australském tisku, že jde o vládní zastírání – až podvod.

„Například 26.10.2021 na www.abc.net.au/news/ napsali, že premiérův plán dosáhnout do roku 2050 nulových uhlíkových emisí spoléhá na technologii, která je teprve vyvíjena. Jsou pochybnosti o tom, jak by tento plán mohl přinést zamýšlené výsledky. Tzv. progresivní think tank The Australia Institute zašel tak daleko, že plán označil za „podvod“.  Píše se o tom, že  polovina navrhovaných opatření pochází ze stávajícího plánu vládních investic do technologií, který byl nyní aktualizován. Že si australský premiér dělá z klimatického summitu legraci, na to upozorňují i newyorské noviny,“ směje se Doubrava.

Odkazoval tím na článek, kde je mj. napsáno, že závazek Austrálie na poslední chvíli před klimatickým summitem je postaven na naději v nové technologie a nic jiného.

„Na základě australského příkladu si nedělejme o summitu přehnané iluze. Bude plný podivných keců a proklamací. Dobře to znám z našeho ctnostného pražského senátu plného ultrapravicové žluče,“ dodal senátor.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)