Svátek má: Vanda

Politika

Velikost textu:

Eduard Chmelár: Česko směřuje k politické nestabilitě

Eduard Chmelár: Česko směřuje k politické nestabilitě

Česká republika se v průběhu několika hodin změnila na "Spolustan". Výsledek voleb představuje čistou katastrofu nejen pro českou levici, která se historicky poprvé dostane kompletně mimo parlament, ale i pro dosavadní systém standardních politických stran.

Eduard Chmelár, slovenský analytik
10. října 2021 - 09:01

Musím se však usmívat nad bohorovným tvrzeními některých analytiků nebo bývalého českého ministra financí Miroslava Kalouska, který považuje za hotovou věc, že vládnout bude vítězné seskupení plus koalice Piráti a STAN. Takové jednoduché to nebude. Politika totiž není matematika s nulovým součtem, ale šachová partie, v níž vítězí hráči uvažující na několik tahů dopředu, píše v komentáři na facebooku Eduard Chmelár.

Všichni tito pozorovatelé vynechali ze svých úvah nejdůležitější prvek v této hře, kterým je v této chvíli prezident republiky. To není bezradná loutka jako na Slovensku, která se bojí udělat i to, co je nezbytné a na co má právo. Miloš Zeman je stará mazaná liška, který své pravomoci využívá často až na hraně Ústavy a má stále možnosti, jak jmenování nové pravicové vlády zabránit nebo ho alespoň zkomplikovat, oddálit a počkat si, zda Babiš dokáže koupit pár hlasů. Nemělo by to být až tak nemožné. Piráti utrpěli neskutečný debakl, když ztratili 18 mandátů a zůstali jim 4 poslanci. Je otázkou času, kdy se část Pirátů začne cítit v sevření STANu nekonformní. Nemluvě o tom, že vstup strany do vlády s třemi poslanci je rarita celosvětového charakteru. Dále nesmíme zapomínat, že novou vládu by mělo tvořit až pět stran, které se dokáží shodnout jen na dvou věcech: Na neoliberální deregulaci, škrtech v sociální oblasti a na zvyšování zbrojení.


V každém případě tyto volby dramaticky překreslili politickou mapu České republiky. Znamenají konec systému standardních politických stran. Znamenají také změnu mocenských poměrů ve Visegrádské čtyřce, což jistě vyhovuje Bruselu. V nadcházejícím období dramatického růstu cen energie a finanční nejistoty však znamenají i nástup nových rizik a nestability, která může tuto zemi výrazně oslabit. Propagandistické řeči lídra Pirátů Ivana Bartoše, že Češi ve volbách skoncovali s oligarchickým vládnutím, jsou k popukání, pokud si rozebereme, kdo tvoří koalici.

Bátka Mináč kdysi vymyslel bonmot, že vláda visí na šňůrce od gatí Miklóse Duraya. Toto nové uskupení bude viset na dredech Ivana Bartoše a je velmi nejisté, jak dlouho vydrží. Levice by však svou porážku měla uchopit jako výzvu. V příštích volbách má šanci pouze jako jednotný silný blok, jinak opět zůstane před branami parlamentu. Česká politická scéna se posouvá výrazně doprava. Poražených je příliš mnoho. Nové mocenské bloky vymazali nejen komunisty a sociální demokraty, ale zásluhou břídilských Pirátů i politický střed. Jakoby se naši bratři a sestry za Moravou vydali slovenskou cestou. Asi jsme je před ní měli dostatečně varovat.

PS. Vůbec mě nepřekvapuje, že prezident Zeman ohlásil jako svůj první krok, setkání s Andrejem Babišem. Hra teprve začíná ...

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%