Svátek má: Blanka

Politika

Velikost textu:

Další podivná smlouva Národní sportovní agentury za 300.000 korun

Další podivná smlouva Národní sportovní agentury za 300.000 korun

Předseda Národní sportovní agentury neprožívá nejšťastnější období, jistě by byl rád za naganský klídek u dvířek na střídačce.

Ilustrační foto
10. února 2021 - 04:20

Zájem o něj a jeho agenturu raketově stoupl po zveřejnění téměř aprílového průzkumu popularity sportů a  jeho teplické návštěvě přátel z ČSSD. Není se co divit, obé dost pobavilo české sportovní prostředí, a nejen to sportovní.

Veřejný „Registr smluv“ skrývá další a další překvapení. A tak na povrch například vyplavala smlouva mezi Národní sportovní agenturou a společností Krokem, s.r.o. Náplní smlouvy je příprava prezentace v programu PowerPoint MS Office pro agenturu na informační seminář pro sportovní svazy v rámci agenturou vyhlášené výzvy „ Podpora sportovních svazů 2021“. Doplněná  byla navíc o zajištění „potencionálních“ konzultací s žadateli o dotaci a zajištění případné formální kontroly datových souborů žadatelů před odesláním žádosti do systému NSA.Smlouva otevírá hned několik zásadních otázek. Jak je možné, že na tak triviální věc si musí agentura po více než roce své existence stále ještě najímat externisty, nota bene ze soukromého sektoru? Nebyl snad schopen p. Hnilička se svými místopředsedy zajistit chod agentury tak, aby fungovala na vlastních nohách? Nutno podotknout, že personální složení agentury je mnohem početnější, než bývalý odbor sportu MŠMT, který dotace pro svazy zvládal vlastními silami. Opravdu není na agentuře člověk, který by byl schopen udělat prezentaci vlastní dotační výzvy? Vytvořené v jednoduché, základní úrovni, zvládnutelné průměrným studentem prvního ročníku střední školy? Proč potřebuje agentura na vysvětlení svého vyhlašovaného dotačního programu pomoc externistů? Nebo snad výzva nebyla tvořena úředníky agentury, ale také externisty, kteří ji ovládají a dokáží ji tedy vysvětlit lépe?


Předmětný seminář se pro svazy uskutečnil 4. ledna 2021. Prezentace sice proběhla, ale co více o ní dodat? Nic zvláštního, pouze vysvětlení programu, více méně opakujícího se již řadu let před tím v režii MŠMT. O to více zarážející je smluvní cena 300.000,- Kč bez DPH uvedená ve smlouvě.

Společnost Krok za krokem, s.r.o., patří podle rejstříku Ondřeji Špačkovi. V minulosti byl pan Špaček autorem řady „objednaných“ průzkumů a prezentací pro sportovní prostředí, ale v barvách firmy KPMG. Z určitého hlediska dobrá kvalifikace. Není divu, že ten samý Ondřej Špaček je zároveň také autor tolik populárního výzkumu popularity sportu. Pravděpodobně je osobou, která by se pro sport i rozkrájela…

(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)