Svátek má: Alan

Politika

Velikost textu:

Chmelár: Na zbraně musí být, i kdyby nebylo na chleba?

Chmelár: Na zbraně musí být, i kdyby nebylo na chleba?

Tento stát vede nekompetentní banda posedlá zbrojením, která nás zruinuje, píše na faceboku slovenský analytik Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár, slovenský analytik
1. října 2021 - 07:20

A už mě nebaví varovat před tím hluchou společnost po každé zprávě, že se řítíme do propasti. Ze zprávy o hospodaření Sociální pojišťovny vyplývá, že stát už nemá na důchody a musí je vyplácet z přebytků různých fondů: z fondu invalidního pojištění, z fondu pojištění v nezaměstnanosti, z fondu úrazového pojištění. Za první pololetí musela takto Sociální pojišťovna hledat 790 milionů euro. Rozum zůstává stát nad tím, že v této situaci se vláda rozhodla nakoupit vojenskou techniku za více než 2 miliardy euro. Vypadá to tak, že každý člen vládní koalice dostane vlastní obrněný transportér, který bude brzy potřebovat na pohyb mezi běžnými lidmi. Co je na tom tak těžké pochopit, že priority tohoto státu jsou nemocné? Představte si sedláka, kterému by zatékalo do chalupy, na poli zrezivělé nefunkční závlahy, na dvoře dobytek postižený morem, ve stodole nedostatek osiva, doma těžce nemocné děti, hladové, neoblečené a bez vzdělání ... a on by za poslední peníze nakoupil - samopaly . Přesně tak se chová tato republika s rozvrácených financemi.

A přestože většina lidí je jednoznačně proti plýtvání peněz na zbytečné zbrojení, není nikoho, o koho by se mohli opřít, protože toto šílenství probíhá s aktivní podporou hlavy státu a její mateřské strany, která by se mohla přejmenovat na Agresivní Slovensko nebo akciovou společnost Zbraně a drogy - to je totiž to jediné, co je reálné zajímá. Nepřeháním. Víte, co v této situaci navrhuje místopředseda PS a europoslanec Michal Šimečka? Ještě více peněz na obranu, protože náhle přišel na to, co už tvrdíme dvacet let, že Evropa nemůže spoléhat na USA. Ale on navrhoval více peněz i tehdy, když horlivě šířil propagandu, že Evropané se mohou spolehnout na USA. Je zkrátka neuvěřitelné, jak si tito šílení militaristé najdou vždy důvody na zbrojení. Funguje NATO? Třeba více zbrojit! Nefunguje NATO? Třeba více zbrojit! Chceme evropskou obranu v rámci NATO? Třeba ještě více zbrojit! Jak to, že jen samotné Rusko drží svět v šachu s mnohem menším vojenským rozpočtem jako všichni evropští členové NATO dohromady, ale my z toho vždy vyvodíme, že odpovědí je ještě více zbrojit? Nevadí nám, že severské státy dávají na zbrojení o třetinu méně než Slovensko (v HDP), ale o třetinu více na zdravotnictví než Slovensko? Je to nemocné, kolik lidé se podřizují této zvrácené logice, když stačí zakřičet, že král je nahý! Přitom společná obrana Evropy by měla být logicky levnější než individuální obrana jednotlivých států (jinak nemá smysl) - kdyby zde opravdu šlo o obranu. Ale tady jde o čistý militarismus, což je vidět i z toho, že Šimečka zvráceně sní o vojenských "misích" v Africe a Asii.Militaristé si však v poslední době rádi pěstují svůj environmentální image a svým zbrojařským choutkám dávají nátěr zeleně. Tak například zmíněný poslanec Evropského parlamentu Šimečka se chvástá, že prosadil - poslouchejte dobře - zákaz mikroplastu v čajových sáčcích. Přiznávám, že asi nejsem cílová skupina, protože na čaj si roky vlastnoručně sbírám bylinky do papírových sáčků, ale budiž. No pokud někdo jako progresívci (včetně Zuzany Čaputové) pokrytecky kárají lidi, jak ničí naši planetu a zároveň vášnivě podporují zbrojení a války, je třeba jim připomenout, že zbrojení a války představují ekologicky nejničivější lidský (zlo) čin! Zpráva Centra DELAS pod názvem "militarismus a environmentální krize" jasně varuje, že dopady vojenské činnosti tak v době války i míru vážným způsobem zhoršují životní prostředí. Vojenské mise spotřebovávají obrovské množství fosilních a jaderných paliv v letadlech, lodích a tancích. Válečné trosky vnášejí do ekosystémů celou řadu chemických látek a dalších toxinů. Spotřeba energie na vojenských základnách vypouští do atmosféry značné množství oxidu uhličitého. Na základě údajů z USA za období let 1984 - 2015 výzkum přišel k závěru, že hlavní příčinou emisí oxidu uhličitého a spotřeby biopaliv je hospodářský růst a - militarizaci. Doporučení zprávy jsou proto zcela jednoznačné:

Potřebujeme méně vojáků, méně vojenských letadel a zbraní a místo toho potřebujeme více lékařů, více nemocnic, zelenou energii a řešení, které uspokojí potřeby a zaručí práva všech lidí. Je načase zamyslet se nad tím, že vojenské výdaje pohlcují velké množství veřejných zdrojů a poskytují falešnou představu bezpečnosti, která nemá nic společného s potřebami většiny obyvatel a s právem na přístup ke zdravotní péči, vzdělání, energetické spravedlnosti, bydlení a kvalitě života, což vyžaduje udržitelné a ekologické řešení. Vojenský systém je jedním z hlavních přispěvatelů k emisím a globálnímu oteplování. Pro lidi a planetu jsou potřeba konstruktivní řešení, ne destruktivní "řešení" založené na vnucování, omezování práv, násilí a ozbrojených konfliktech. Je proto načase požadovat změnu priorit a přesun zdrojů, a to především provedením prostředků z vojenského rozpočtu do položek souvisejících s budováním nových bezpečnostních systémů sloužících všem lidem.

Je zvrácené, pokud prezidentka kárá prvňáčky za plastové hračky, ale požaduje zvyšování zbrojení. Je špatné, pokud nám finančně krachuje stát, ale vláda tvrdí, že na zbraně musí být, i kdyby nebylo na chleba. Už dlouhá léta tvrdím konzistentně totéž:

Tento stát má špatně nastavené priority a musí se to co nejdříve změnit!

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)