Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Chalupa: Nakupujeme zbraně pro amíky a nebo pro sebe? Jak zní rozkaz?

Chalupa: Nakupujeme zbraně pro amíky a nebo pro sebe? Jak zní rozkaz?

Dovolím si konstatovat, že ambice AČR zřizovat těžkou mechanizovanou brigádu /tankovou/ pro obranu země nedává VŮBEC žádný smysl, píše na facebooku Bohuslav Chalupa.

Bohuslav Chalupa
30. listopadu 2021 - 10:31

Těžká, velmi drahá pomalá technika s náročnou logistikou (i pokud jde o zásobování pohonnými hmotami), s omezeným dojezdem, významně zranitelná levnými drony na vlálčišti/území typu ČR - zastavěné aglomarace, bahnitý nebo lesní terén atd atd.

Za mne - za stejné pemíze lze pořídit dostatečné množství velmi účinných protitankových zbraní (drony) a maximálně mobilní, ekonomicky snesitelnou rychlou bojovou techniku k zásahům proti nepřátelským výsadkům, "zeleným mužíčkům, teroristickým komandům... protože než sem eventuálně dojedou tanky z ruských/čínských plání, bude svět už dávno hořet v atomové výhni.

Nebo je to s touto ambicí úplně jinak a ona těžká mechanizovaná brigáda/tanková nemá sloužit k obraně země, ale k tomu, aby byla naložena na vagony a v rámci vojenských aktivit NATO odvezena kamsi do Pobaltí nebo na Ukrajinu.


Jinými slovy jde o oblbování daňového poplatníka, protože zbraně se nebudou nakupovat pro něj, ale pro amíky.

A pro úplnost dvě poznámky - AČR doposud neprosadila návrat k diviznímu upsořádání - pak by motostřelecká divize s jedním či dvěma tankovými prapory dávála mnohem větší smysl (protože divize je kompletně vybavena/má v sestavě/ všemi nutnými druhy vojsk. To za 1).

Za 2) - i Polsko ve velké míře modernizuje jak BVB -2, tak tanky T-75, stejně jako děla a vrtulníky takzvané "ruské provenience".

Proč?

No protože rozumně šetří peníze svých občanů!!!
... tank koncem devadesátých let měl životnost cca půl minuty.. a to neexistovaly drony a "smart" proti tankové střely či bomby...

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)