Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Čarnogurský: Po změně vlády se ze spolupracujícího může stát obviněný

Čarnogurský: Po změně vlády se ze spolupracujícího může stát obviněný

Přišla smutná zpráva o smrti bývalého prezidenta Policejního sboru generála Milana Lučanského. Měl se pokusit o sebevraždu ve vězeňské cele oběšením se na teplákové blůze, píše na facebooku Ján Čarnogurský.

Ján Čarnogurský
31. prosince 2020 - 03:20

Zpráva navozuje několik otázek. Byl jsem také ve vazbě a byl jsem také ministrem spravedlnosti, čili šéfem věznic.

Jedna z otázek zní, jak mohl být umístěn na samotce?  Přece "dát někoho na samotku" byl druh kázeňského trestu, jestliže vězeň porušoval vězeňský řád. Takový trest mohl trvat jen omezenou dobu, tuším pět dní. Generál Lučanský však byl od počátku vazby umístěn na samotku. Je to tím podivnější, že podle zprávy generál Lučanský měl přidělenou psychologickou pomoc. Když jsem byl v roce 1989 ve vyšetřovací vazbě, byli jsme na cele vždy nejméně dva. Kdyby byl generál Lučanský na cele ještě s dalším spoluvězněm, pokus o sebevraždu by nebyl možný. Před krátkou dobou na pokyn generálního prokurátora Žilinky dělali ve věznici v Prešově, kde byl generál Lučanský ve vazbě kontrolu podmínek vazby Lučanského, okresní a krajský prokurátor v Prešově. Generální prokurátor by měl zveřejnit podrobnější obsah zprávy prokurátorů (vše nemusí podléhat vyzrazení i s ohledem na rodinu generála).


Nastíním nyní hypotetickou situaci. Generála Lučanského vzali do vazby na základě výpovědí obviněných, kteří spolupracují s vyšetřovateli za příslib nižšího trestu. Pokud dojde po volbách k výměně vlády plně podle demokratických pravidel a k moci se dostane současná opozice, pak se přihlásí ke spolupráci s policií obviněni nebo už i nyní odsouzeni a začnou vypovídat jak na ně dělali nátlak, aby vypovídali proti nyní obviněným, ať už to bude pravda nebo ne. Takové výpovědi budou stačit na obvinění a uvalení vazby na ty, kteří jsou nyní u moci. Navíc, současná alternativní média, pak už ne alternativní, začnou zveřejňovat vytržené z kontextu části výpovědí "svědků" proti těm, kteří jsou nyní u moci.

Politické poměry na Slovensku se vyostřují, končí komentář Ján Čarnogurský.

(rp,prvnizpravy.cz,fb, foto:arch.)