Svátek má: Ignác

Politika

Velikost textu:

Bidenovi stát se prezidentem může zabránit jenom to, že na to zapomene

Bidenovi stát se prezidentem může zabránit jenom to, že na to zapomene

Všude se zpřísňují „opatření“ proti šíření koronaviru. Mezitím celý svět sleduje volební drama v Rozdělených státech amerických. V Íránu se už nemohou dočkat, zda jim vyhlásí válku jeden nebo druhý, píše v glose na facebooku Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár
7. listopadu 2020 - 09:01

Pokud se ptáte, proč to sčítání hlasů tolik trvá, tak je to zejména proto, že v "nejvyspělejší demokracii světa" posílají voliči vyplněné hlasovací lístky poštou. Příště doporučuji rovnou holubí poštu, u té je větší jistota, že vás nikdo nepodvede.

V této chvíli může Bidenovi zabránit stát se prezidentem USA už jen jediná věc - že zapomene přijít na inauguraci. Nakonec na tom nemusí ani záležet. Prezidentem se stane ten, komu poblahopřeje k vítězství Vladimír Putin.


Mezitím na CNN vedou političtí komentátoři zcela vážně míněnou diskusi o tom, zda bude nutné vyvést Donalda Trumpa z Bílého domu fyzicky. Snad nebude nutné takto to dramatizovat a podaří se jim vylákat ho ven na hamburger. Pokud se to nepodaří, tak je tu stále jedna možnost, nechte ho dál být prezidentem..

Jinak to až taková sranda nemusí být. Trumpova jakkoli nepodložená tvrzení o volebním podvodu podporují více přední představitelé Republikánské strany, včetně lídra republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho. Pokud navíc Trump vyzve své podporovatele, aby vyšli do ulic, může to mít dalekosáhlé následky. Naposledy neuznal poražený vítězství svého protikandidáta před 160 lety. A všichni víme, k čemu to vedlo - k nejkrvavějšímu konfliktu v amerických dějinách, k občanské válce. Dnes je situace odlišnější v tom, že nestojí Sever proti Jihu, ale člověk proti člověku - to je o to nebezpečnější.


Několik amerických televizí vypnulo projev prezidenta Trumpa s odůvodněním, že nemluvil pravdu. Velmi sporný a potenciálně nebezpečný postup. Na jedné straně se mi líbí, že moderátor pohotově vyvrátil jeho lži (porovnejte si to s našimi moderátory, kteří je na konci tiskovek pouze shrnou). Na straně druhé ho mohl klidně nechat domluvit, nepřerušovat vysílání, a toto říci na konci. Vzniká tak nebezpečný precedens, pokud měníme klasickou úlohu žurnalistiky - která spočívá v umožnění co nejširšího spektra názorů - na arbitra pravdy. Cílem žurnalistiky však není uzavírat diskusi a hlásat pravdu, ale dát recipientu všechny potřebné informace k tomu, aby si mohl vytvořit vlastní relevantní názor. A je symptomatické, že této cenzuře tleskají právě liberálové. Doporučuji jim, aby si ještě jednou a pozorně přečetli knihu liberálního guru Johna Stuarta Milla O svobodě. Pokud ji vůbec četli. Vždyť toto kdyby dělali u nás (na Slovensku, v Čechách?), tak by mohli rovnou vysílat bez zvuku nepřetržitě nebo vyrábět televizory bez repráků.

„Když Sovětský svaz vedl Leonid Brežněv (zemřel v úřadě 75-letý), Jurij Andropov (zemřel v úřadě 69-letý) a Konstantin Černěnko (zemřel v úřadě 73-letý), západní média psali, že tam vládne gerontokracie. Když se o post amerického prezidenta uchází 74-letý Donald Trump a pravděpodobně ho získá 78-letý Joe Biden, západní média píší, že "vítězí zkušenost". Já jen  jestli si uvědomují, že ani v konkláve nemůže sedět někdo, komu je více než 80 let. A Joe Biden, pokud si vůbec na konci svého funkčního období bude pamatovat, že byl prezidentem, tak tomu bude 82 let. Nejvyšší čas na americkou perestrojku,"  uzavírá svou glosu k americkým volbám analytik Eduard Chmelár.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)