Svátek má: Stela

Byznys

Velikost textu:

USA vstupují do nové éry, nastupujícího prezidenta však čeká řada výzev

USA vstupují do nové éry, nastupujícího prezidenta však čeká řada výzev

Ve Spojených státech proběhne výměna v čele vlády. Ta se v novém složení bude věnovat dalšímu fiskálnímu balíčku na podporu ekonomiky.

Ilustrační foto
18. ledna 2021 - 09:30

Komplikace však do toho přináší impeachment odcházejícího prezidenta, který zaměstná senát namísto zákonů nové administrativy. V Evropě budou ministři financí unie projednávat plán obnovy. Itálii čeká další hlasování o důvěře vlády, předčasné volby však vidíme až jako poslední možné řešení politické krize. Měnověpolitické jednání ECB nepřinese žádné změny. Trhy však budou sledovat hodnocení současné situace v ekonomice a revizi strategie centrální banky. Předstihové indikátory v eurozóně za leden budou korigovat předchozí skokový růst. Regionální kalendář je pro tento týden prázdný. Pokles domácích sazeb na trhu a následné zhoršení globálního sentimentu na finančních trzích podle nás ohrožuje korunu na své síle. Do začátku mediální karantény před únorovým zasedáním ČNB zbývají dva týdny. V následujících dnech bychom se tak mohli dočkat vystoupení členů bankovní rady.

ECB měnovou politiku nezmění, o pozornost trhů ale nepřijde


Spojené státy tento týden čeká inaugurace nového prezidenta, impeachment odcházejícího prezidenta a další jednání o fiskálním balíčku.  Ani jedna z událostí podle nás nebude výrazným signálem pro finanční trhy. Budou však definovat další politický vývoj USA. Poté, co se Joe Biden ujme prezidentského úřadu, začne ve spolupráci s demokratickým kongresem pracovat na dalším fiskálním balíčku. Proces však může komplikovat projednávaný impeachment, který zahltí kapacitu senátu na úkor schvalování zákonů nové administrativy.Dnes budou ministři financí eurozóny projednávat plán obnovy. Na politickém poli ale bude pravděpodobně mít větší pozornost hlasování o důvěře vládní koalice v Itálii. Pokud tamní premiér nenalezne podporu u dalších stran v parlamentu, prezident Mattarela pravděpodobně jmenuje někoho jiného do čela italské vlády. Pokud by i ten byl neúspěšný, Itálii čekají předčasné volby. To je však podle nás až ta poslední možnost. Z ekonomického kalendáře bude událostí týdne jednoznačně jednání ECB. Neočekáváme žádné změny v měnové politice. Pozornost ale bude mít hodnocení současné situace v kontextu začátku vakcinace v Evropě a revize měnověpolitického rámce, na kterém centrální banka pracuje. Ze statistik pak uvidíme lednové předstihové ukazatele v čele s PMI, které by měly převážně ukázat korekci předchozího skokového růstu zejména kvůli prodlužujícím se vládním opatřením a omezenému fungování ekonomik.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
529
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
729.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
685
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
806
PHILIP MORRIS ČR A
15360
O2 C.R.
255.5
UNIPETROL
382.5
VIG
595