Svátek má: Barbora

Byznys

Velikost textu:

Saúdská Arábie omezuje produkci a zvyšuje cenu své ropy

Saúdská Arábie omezuje produkci a zvyšuje cenu své ropy

Souběžně s omezováním těžby saúdskoarabská státní firma zdražila červencové dodávky ropy. Čínské společnosti snížily objednávky o 20 %. Odborníci se domnívají, že strategie Rijádu přináší ovoce. Je tu však Írán, který navzdory sankcím pokračuje ve zvyšování exportu.

Ilustrační foto
17. června 2023 - 07:20

Tři největší čínské energetické společnosti zrušily červencové dodávky ropy ze Saúdské Arábie v celkovém objemu 10 milionů barelů, uvádí Energy Intelligence. Čína podle článku považovala růst cen saúdské ropy v červenci za nespravedlivý. Objemy, od kterých bylo upuštěno, představují necelých 20 % průměrných měsíčních dodávek saúdské ropy do Číny v letošním roce.

Již dříve Saudi Aramco zveřejnilo ceny za červencové zásilky. Vyrostly pro všechny regiony světa kromě USA. V závislosti na stupni se přirážka pro Asii zvýšila o 1,8–2,5 USD za barel. To bylo pro trh překvapením, protože růst byl předpovídán na 1,5 dolaru, napsal Platts.

Ke zvýšení marže na saúdskou ropu dojde souběžně se snížením těžby o 1 milion barelů denně, které království oznámilo na posledním ministerském zasedání OPEC+.

Saúdská Arábie byla jedinou zemí, která oznámila dodatečné snížení produkce.

„Tohle je strategie." Zvýšení OSP umožňuje Saúdům plně uspokojit „poptávku“ svých zákazníků (co se týče nominací), navzdory škrtům, a nutí asijské kupce zatáhnout atlantickou pánev do sezónního napětí. Dokud bude Čína hrát, mělo by to fungovat." uvedl Karim Fawaz,  vedoucí energetického poradenství ve společnosti S&P Global Platts, uvedl na Twitteru .Dříve, navzdory oznámení Saúdské Arábie o snížení produkce, ceny ropy nestouply nad 80 dolarů a nadále se obchodují za 75 dolarů.

Jedním z důvodů jsou velké objemy sankcionované ropy na trhu.

„Nejen íránská produkce ropy vzrostla na maximum za čtyři a půl roku. Vývoz surovin dosáhl maximální úrovně za posledních pět let,“ píše sloupkař z Bloombergu Javier B

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
525
ČEZ
988
ERSTE GROUP BANK A
898
KOFOLA CS
276
KOMERČNÍ BANKA
691.5
MONETA MONEY BANK
87.3
PHILIP MORRIS ČR A
15700
PHOTON ENERGY
48.4
PILULKA LÉKÁRNY
256
VIG
636
GEN DIGITAL
481