Svátek má: Zora

Byznys

Velikost textu:

Průmyslníky trápí problém v subdodavatelských řetězcích

Průmyslníky trápí problém v subdodavatelských řetězcích

Včera zveřejněný tuzemský PMI potvrdil problémy s dodávkami. Obavami ze zdražování vstupů a obdobným potížím čelí i v Německu a celé EMU, což potvrdí finální data PMI za říjen.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
2. listopadu 2021 - 09:30

Obdobný výstup lze dnes očekávat i ze zbytku regionu – Polska či Maďarska, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Předběžný PMI v eurozóně za říjen bude potvrzen

Po včerejších svátcích v mnoha zemích bude dnešní den ve znamení pomalého návratu aktivity na trh. Z velkých evropských zemí se dočkáme potvrzení již minulý týden zveřejněných PMI průmyslové aktivity za říjen, jejichž předběžný výsledek klesl. Nárůst doby dodávek maskuje zhoršení v produkci, nových objednávkách i poměru objednávky/zásoby. Patrné jsou přetrvávající obtíže ze subdodávkami a tlaky na vzestup cen. Poptávka v eurozóně zůstává silná. Jakmile se potíže na nabídkové straně vyřeší, což ovšem dle našich předpokladů bude trvat zhruba do poloviny příštího roku, lze očekávat svižnou dynamiku v oblasti průmyslové produkce.

Vstup do dnešní evropské seance se zřejmě ponese v pochmurnějším tónu, jak naznačují klesající asijské akciové indexy. Ne příliš povzbudivé covidové zprávy přišly z Číny, kde se opět zavírají školy. Trh se též připravuje ne zítřejší zasedání americké centrální banky, kde se očekává zahájení fáze ukončování programu odkupu aktiv.Koruna na úvod týdne silnější

Slavnost Všech svatých poznamenala obchodování na globálních finančních trzích. Nižší zájem o obchodování se promítl i do nižší kurzové volatility. Kurz eura vůči dolaru během včerejší evropské seance v podstatě stagnoval těsně nad hladinou 1,1550 USD/EUR. Z důvodu svátku byl relativně chudý i evropský ekonomický kalendář. Zajímavější bylo až odpoledne, které přineslo předstihové indikátory z USA. Průmyslový ISM skončil lehce nad tržním očekáváním, proti zářijové hodnotě zaznamenal pouze minimální zhoršení. Pozitivní nálada na trhu odrážející se v rostoucích akciových trzích následně euru pomohla vyšplhat se v průběhu amerického obchodování k 1,16 USD/EUR.

Česká koruna vstoupila do nového týdne i měsíce povzbudivě, když pokračovala v pátečním posilujícím trendu. Zatímco maďarský forint včera oslaboval a polský zlotý stagnoval, česká koruna z ranních kotací nad 25,65 CZK/EUR posilovala směrem k 25,55 CZK/EUR, kam se dostala kolem poledne. V odpoledních hodinách lehce korigovala zpět nad 25,60 CZK/EUR.

V posílení koruně nezabránilo ani zveřejnění PMI průmyslové aktivity za říjen, číslo zklamalo i ty největší tržní pesimisty. Aktivita v tuzemském průmyslu roste nejpomalejším tempem za poslední téměř rok. Důvodem jsou primárně potíže se subdodávkami a výrazné zdražování surovin pro výrobu, zejména energií. Podrobněji jsme tuto statistiku rozebírali zde https://bit.ly/2Y2ckYA. Solidní čísla pak odpoledne přišla naopak ze státního rozpočtu. V říjnu se zhoršování v hospodaření státu v podstatě zastavilo. Státní finance i nadále vylepšují na příjmové straně zejména přímé daně, na výdajové straně vidíme nejpomalejší investiční tempo zas posledních pět let.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
802
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
1005
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
942
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
16520
O2 C.R.
269
UNIPETROL
382.5
VIG
618