Svátek má: Vilém

Byznys

Velikost textu:

Předstihové indexy by měly opět vzrůst

Předstihové indexy by měly opět vzrůst

Dnes zveřejněné předstihové indikátory ukážou zrychlující expanzi ve službách zemí eurozóny v červenci a mírné zpomalení rychlého růstu zpracovatelského průmyslu.

Ilustrační foto
23. července 2021 - 09:30

Finanční trh bude dále sledovat vývoj epidemie a zveřejňované firemní výsledky, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

PMI ve službách na vzestupu

Dnes budou finanční trhy především sledovat zveřejnění indexů nákupních manažerů zejména v Evropě a částečně i v USA, kde ovšem PMI index není tak sledovanou veličinou (na rozdíl od obdobného indexu ISM). Rozvolňování protipandemických opatření v evropských zemích pravděpodobně vedlo i v červenci k silné expanzi služeb, což by měly reflektovat i indexy PMI a dále tak růst. V případě indexu z výrobního sektoru se s ohledem na jejich předchozí rekordní nárůst už čeká pokles. Nicméně jejich úroveň je stále extrémně vysoko a do určité míry uměle nafouknuta našponovanými termíny dodávek kvůli chybějícím komponentám a materiálům do výroby. Kompozitní indikátory PMI by tak měly opět mířit trochu výš. V případě USA trh v zásadě počítá s jejich setrvání na předchozích vysokých úrovních.

Kromě indexů PMI trhy dále sledují epidemický vývoj a akciové trhy zejména zveřejňované firemní výsledky. Ty se prozatím vyvíjejí ve velmi pozitivním duchu, když převažují pozitivní překvapení. Středoevropské měny budou pravděpodobně sledovat především vnější faktory, neboť domácí kalendář nenabízí nic kurzotvorného.ECB říká, že sazby jen tak nezvýší

Evropská centrální banka na včerejším zasedání dle očekávání nezměnila nastavení měnové politiky. Hlavní refinanční sazba setrvala na 0,0 % a depozitní sazba na -0,5 %. Čekala se ale změna vyjádření ohledně budoucího vývoje, která by navíc reflektovala revidovanou strategii a inflační cíl na 2,0 %. ECB nově uvedla že rada guvernérů očekává setrvání hlavní úrokové sazby na aktuálních nízkých úrovních, dokud v prognóze neuvidí inflaci trvale stabilizující se na cíli 2 %, přičemž toto může implikovat transitorní období inflace mírně nad cílem. Christine Lagarde po zasedání hovořila o prvku trpělivosti, a také o poučení z historie v souvislosti s novou strategií, která by měla zabránit předčasnému utažení měnové politiky. Výroky tak evokují vzpomínky na takovou chybu z roku 2011, kdy ECB předčasně začala zvedat úrokové sazby. Zasedání ECB tedy jasně zdůraznilo ochotu ponechat měnovou politiku uvolněnou delší dobu, ale z hlediska dopadu na trh mělo spíše malý vliv. Euro po počátečním rozkolísání oslabilo o 0,2 % k 1,177 USD/EUR a dluhopisové výnosy mírně klesly.

Akciovým trhům v USA i Evropě se včera dařilo a mírně rostly. Snížená averze vůči riziku měla i pozitivní dopad na středoevropské měny. Česká koruna posílila o 0,24 % k 25,63 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
598
ČEZ
1022
ERSTE GROUP BANK A
721.8
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
670
MONETA MONEY BANK
79.1
PHILIP MORRIS ČR A
16980
PHOTON ENERGY
67
PILULKA LÉKÁRNY
460
VIG
616
GEN DIGITAL
367.5