Svátek má: Žofie

Byznys

Velikost textu:

Petr Dufek: Nálada v české ekonomice roste,pandemii navzdory (?)

Petr Dufek: Nálada v české ekonomice roste,pandemii navzdory (?)

Zatímco pandemická čísla v ČR dál rychle narůstají a čeká se na rozhodnutí o dalším zpřísnění a prodloužení lockdownu, nálada v ekonomice se prozatím zlepšila. Tedy alespoň celkové číslo odrážející sentiment, za kterým se ovšem skrývá podstatně rozdílné trendy.

Petr Dufek, analytik ČSOB
26. února 2021 - 09:30

V podnikatelském sektoru se dokonce důvěra dostala na nejvyšší hodnotu od loňského března, kdy ČR poprvé zavedla nouzový stav. V průmyslu se tento ukazatel dostal dokonce téměř na dvouleté maximum, takže tamní situace vypadá o poznání lépe než po většinu roku 2019, kdy se začalo mluvit o cyklickém zpomalování ekonomiky. Situace v průmyslu tak vypadá docela stabilizovaná a naznačuje zlepšování ekonomické situace v tomto největším odvětví i pozitivní očekávání pro příští měsíce, komentuje pro Prvnizpravy.cz Petr Dufek, analytik ČSOB.

Z údajů statistického úřadu vyplývá, že firmy mají zakázky na více než rok dopředu, zlepšuje se jim platební schopnost a optimističtější jsou i co do nabírání nových zaměstnanců. Průmysl tak zůstává i ve druhém měsíci roku docela imunní vůči současné pandemické situaci a omezením s ní spojených. Vzhledem k tomu, že by se jej nemuselo dotknout ani zpřísnění lockdownu, o kterém se hovoří, může dál sehrávat v ekonomice stabilizační roli jako doposud.Tedy pokud bude mít dost dovážených surovin a součástek, které potřebuje vzhledem k importní náročnosti tuzemské produkce.Příznivější nálada panovala v únoru i ve stavebnictví a ve službách, kde se sice dál uvažuje o propouštění a vyhlídky pro nejbližší měsíce zůstávají chmurné. Přesto firmy ve službách hodnotí svoji současnou situaci lépe než před měsícem. Těžko říct, zda proto, že se jim podařilo fungovat v omezených podmínkách nebo proto, že se rozšířila finanční podpora státu nebo snad vzrostla poptávka alespoň v některých oblastech či vše dohromady. V případě stavebních firem je jednoznačně vidět pozitivní očekávání poptávky pro příští měsíce, které táhne náladu v odvětví nahoru. Pesimisticky naproti tomu hledí do budoucnosti spotřebitelé. Očekávání hospodářské i vlastní finanční situace jsou téměř tak špatná jako při jarní vlně koronaviru, strach z nezaměstnanosti dokonce větší. A to není rozhodně příznivá kombinace pro růst spotřeby, na který ekonomické výhledy v letošním roce spoléhají.

(rp,prvnizpravy.cz,csob,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
609.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
846
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
686
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14620
O2 C.R.
271
UNIPETROL
382.5
VIG
604