Svátek má: Roland

Byznys

Velikost textu:

Německý průmysl v únoru rostl

Německý průmysl v únoru rostl

Nejzajímavější dnes budou data přicházející z Německa. Tamní průmysl by se měl oklepat z lednového propadu, vysoký přebytek pak zřejmě vykáže zahraniční obchod.

Ilustrační foto
9. dubna 2021 - 09:30

Ze zbytku kalendáře stojí za zmínku ceny průmyslových výrobců v USA, které v březnu porostou v důsledku vysokých cen pohonných hmot. V následujících měsících je ale čeká korekce. Koruna se drží poblíž nejsilnějších úrovní od konce února. Hlavním hybatelem zůstává společná evropská měna. V krátkém horizontu se tak můžeme dočkat opětovného oslabení kurzu koruny, ve střednědobém však očekáváme jeho další posilování, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Ceny pohonných hmot vytlačí americké PPI nahoru

Ceny amerických průmyslových výrobců v únoru vyletěly nahoru v důsledku vysokých cen energii. Tomuto vlivu se nevyhnou ani v březnu, ačkoli tempo růstu bude již mírnější. Ve druhé polovině března však již velkoobchodní ceny pohonných hmot výrazně poklesly, což by se mělo odrazit v inflačních indikátorech v následujících měsících.

Německá průmyslová produkce si v únoru zřejmě napraví reputaci a po lednovém propadu o 2,5 % m/m o 2,0 % vzroste. Lednový pokles byl způsoben vývojem ve stavebnictví. V únoru však již byla situace v tomto sektoru lepší, přičemž dobře si vedl i zpracovatelský průmysl. Ten stávající koronavirové vlně odolává velmi dobře, a to především díky robustní zahraniční poptávce. Indikátory PMI navíc slibují další zvýšení průmyslové aktivity v březnu. I tak ale u německého HDP očekáváme v Q1 výrazný propad, a to o 2 % mezikvartálně. Kromě toho bude zveřejněn německý únorový zahraniční obchod. Ten by měl podle našeho odhadu dosáhnout přebytku vysokých 20,1 mld. EUR. Růst by mělo tempo exportů i importů. Na straně exportů bude nicméně stále ještě patrný vliv brexitu a předzásobení Velké Británie a také pokračující uzavírky v mnoha evropských zemích. Celkově však zahraniční poptávka zůstává silná, což německému zahraničnímu obchodu, a nejen jemu, nahrává.Koruna sílu na další posílení nenašla

Na domácí půdě byla včera zveřejněna série dat z reálné ekonomiky. Jednalo se o čísla za únor, která v souhrnu přinesla zklamání. Na výsledcích byl patrný problém s dodavatelskými řetězci a nedostatek výrobních komponent, který se pak promítá hlavně do nižší výroby aut a tedy horších výsledků průmyslové produkce i zahraničního obchodu. Kromě dílů chybí navíc v některých oborech i pracovní síla. S tíživou situací se i nadále potýká stavebnictví, jehož výstup v únoru meziročně poklesl o 11 %. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3fRwKKz.

Domácí měna se včera držela převážně v pásmu 25,80-25,90 CZK/EUR, tedy stále poblíž nejsilnějších úrovní od konce února. K dalším ziskům jí ale chyběly domácí impulzy a ani kurz eura vůči dolaru v tomto ohledu nepodal příliš pomocnou ruku. Na silnější úrovně koruně spíše než silné fundamenty v posledních dnech pomohla nízká likvidita, a tak její pozice zůstává zranitelná. S případným oslabením dolaru vůči euru by o své zisky mohla snadno přijít. Ve střednědobém horizontu však očekáváme jak posilování společné evropské měny, tak i té domácí.

Z regionálních konkurentů byl vítězem polský zlotý. Ten si na své konto připsal 0,6 % a posílil na 4,544 PLN/EUR. Postupně tak umazává ztráty, ke kterým přišel v důsledku pandemické krize a obav, jaké bude rozhodnutí ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték.

Kurz eura vůči dolaru včera mírně zpevnil a dostal se na úroveň 1,190 USD/EUR. Světový kalendář byl poloprázdný. Zpráva, že německé zakázky v únoru rostly již druhý měsíc za sebou, a to díky silné domácí poptávce, na dosažení výraznějších zisků nestačila.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
635
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
850
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
794
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14500
O2 C.R.
297
UNIPETROL
382.5
VIG
596.5