Svátek má: Michal

Byznys

Velikost textu:

Napětí mezi USA a zeměmi Perského zálivu roste

Napětí mezi USA a zeměmi Perského zálivu roste

Vztahy mezi Spojenými státy a zeměmi Perského zálivu, včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE), se zhoršily,  píše  deník  Washington Post.

Ilustrační foto
8. dubna 2022 - 07:20

Mezi důvody konfliktu patří ruská invaze na Ukrajinu a také neochota Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie zvýšit produkci ropy a nahradit ruské dodávky při rostoucích cenách uhlovodíků na Západě. Bílý dům označil „odsouzení Moskvy“ zemí Perského zálivu za nedostatečně formulované, uvádí zpráva.

Arabské země mají také zášť vůči Bidenově administrativě. Spojené státy podle nich nejsou schopny reagovat na raketové útoky Hútíů, podporovaných Íránem proti zemím Perského zálivu.

Stejně negativní bylo přání Bílého domu podepsat novou jadernou dohodu s Teheránem, „která nezmiňuje íránskou agresi v regionu“. Kromě toho SAE litují zpoždění dodávek amerických stíhaček F-35. Tato země nepodporuje ani probíhající dialog o Společném komplexním akčním plánu (JCPOA),  upozorňuje Washington Post .

Předtím američtí představitelé uvedli, že americké sankce proti Íránu nezabránily návratu k JCPOA. „Ve skutečnosti tyto sankce nesouvisejí s íránskou jadernou dohodou. Ukazují pouze to, co jsme vždy říkali: budeme činit Írán zodpovědným za rozšíření jeho balistického programu a zástupné aktivity," zdůraznila ředitelka komunikace Bílého domu Kate Bedingfieldová, „to zůstane v platnosti bez ohledu na to, zda se vrátíme k jaderné dohodě, nebo ne."Jak  uvedla  agentura  Bloomberg, některé arabské země daly najevo ochotu podepsat písemnou dohodu se Spojenými státy, která by jim zaručila vojenskou podporu v boji proti Hútíům povstaleckého hnutí Ansar Allah. Hlavní iniciátoři tohoto rozhodnutí, Saúdská Arábie a SAE, by rády podepsaly s Bílým domem globální dohodu zaručující jejich bezpečnost. V současné geopolitické situaci ale studují i možnost podepsání samostatných bilaterálních dohod v rezortu obrany.

Iniciativa sunnitských monarchií souvisí se stále častějšími útoky Hútíů i s procesem návratu k íránské jaderné dohodě. To tlačí tradiční regionální protivníky Íránu k dohodě se Spojenými státy na vytvoření nové bezpečnostní strategie pro Blízký východ. Návrhy zaslané Bílému domu zeměmi Perského zálivu vyjadřují obavy, že návrat k jaderné dohodě by Íránu umožnil posílit vojenskou podporu Hútíům.

Bloomberg však uvádí, že zastánci nové dohody by se mohli potýkat s problémy, protože by to vyžadovalo podporu dvou třetin amerických senátorů. Což se zdá obtížné vzhledem k extrémně napjaté politické situaci ve Washingtonu. Spojené státy již takové žádosti obdržely několikrát, aniž by však mohly získat konkrétní výsledek.


Média již dříve psala, že od začátku konfliktu na Ukrajině emirátské a saúdské úřady  rezolutně odmítají  žádosti Bílého domu o uspořádání telefonických rozhovorů. O to významnější je to v kontextu příprav na návštěvu amerického prezidenta v Rijádu s cílem přesvědčit království, aby kompenzovalo ruské dodávky ropy. Ale i když monarchie Perského zálivu nepospíchají, aby pomohly Západu přijmout embargo na ruskou ropu, nutně budou těžit z hrozícího snížení podílu Ruska na evropském trhu s ropou. Od začátku války na Ukrajině má Rusko problémy s prodejem ropy, země možná bude muset snížit produkci ropy.

A zároveň arabské země odmítají pro Západ zvyšovat export ropy, protože jsou členy OPEC a OPEC+, které se snaží nevyužívat politických a ekonomických problémů proti sobě, jiné k rozšiřování vlastní produkce.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
554
ČEZ
975.5
ERSTE GROUP BANK A
779
KOFOLA CS
269
KOMERČNÍ BANKA
672
MONETA MONEY BANK
84.5
PHILIP MORRIS ČR A
17400
PHOTON ENERGY
53.9
PILULKA LÉKÁRNY
408
VIG
626
GEN DIGITAL
425