Svátek má: Nataša

Byznys

Velikost textu:

Maďarská centrální banka dnes po měsíci opět zvýší úrokové sazby

Maďarská centrální banka dnes po měsíci opět zvýší úrokové sazby

Opětovné zvýšení sazeb ze strany maďarské centrální banky je všeobecně očekáváno, z domova lze do mediální karantény čekat další vyjádření tuzemských centrálních bankéřů před zasedáním ČNB příští čtvrtek.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
27. července 2021 - 09:30

Z eurozóny se dočkáme zpomalení meziročního tempa růstu peněžní zásoby a úvěrové aktivity. Zklamání čekáme od odpoledních dat objednávek zboží dlouhodobé spotřeby či spotřebitelské důvěry, jenž budou zveřejněny v USA, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Měnová expanze v eurozóně zpomaluje


Meziroční růst peněžní zásoby v eurozóně v posledních měsících výrazně zpomaluje, a to hlavně zásluhou bazického efektu. Loňský počátek pandemie coronaviru si vyžádal významnou měnovou expanzi. V té ECB nadále pokračuje, program odkupu aktiv je již ale objemově pod loňskými hodnotami. Z důvodu statistické základny vidíme zpomalení dynamiky i v případě úvěrové aktivity, která za červenec zřejmě spadla těsně pod 3 % y/y. Rozdílný vývoj přitom panuje v tvorbě úvěrů směrem k nefinančním institucím, kde tempo růstu v posledních měsících klesá, zatímco v sektoru domácností mírně zrychluje. Zdá se, že domácnosti i v eurozóně směrují své nadbytečné úspory do sektoru nemovitostí za využívání hypotečních úvěrů. Ze Spojených států se pro dnešek obáváme spíše zklamání – obáváme se slabších statistik objednávek zboží dlouhodobé spotřeby i poklesu spotřebitelské důvěry.

Klíčovou regionální událostí je jednání maďarské centrální banky. Po zvýšení úrokových sazeb před měsícem předpokládáme v souladu s očekáváním trhu, že ke stejnému kroku přistoupí i dnes. Obdobným krokem bude podle nás při nejbližší příležitosti reagovat také tuzemská centrální banka. Po snížení tržních sazeb v minulých týdnech, které mělo globální příčiny, může být očekávání na vzestup sazeb ČNB impulsem pro posun tržních sazeb zpět směrem vzhůru, což by mělo pomáhat i české měně. Do zítřejší mediální karantény lze očekávat ještě vyjádření některých členů bankovní rady ČNB.Koruna na úvod týdne vítězem regionu

Vstup do nového obchodního týdne byl na finančních trzích spíše vlažný, převažovala mírně pesimistická nálada. Výnosy amerických státních dluhopisů se tak včera tlačily níže před středečním zasedáním FOMC. V červených číslech se vesměs pohybovaly světové akciové indexy, i když propady nebyly nijak výrazné; americké trhy nakonec končily v mírném plusu. Trhy nadále rezonuje šířící se mutace delta a obavy, jestli závažným způsobem nedopadne na ekonomiku. Zveřejněné americké korporátní výsledky většinou příjemně překvapují, investoři ale stále mají pochybnosti ohledně vývoje ve druhé polovině roku. Euro vůči dolaru bylo včera volatilní, kurz ale zůstal pod hladinou 1,18 USD/EUR. Německý Ifo index za červenec zaostal za očekáváními v obou svých složkách – hodnocení současných podmínek i očekávání.

Na regionálních měnách byl včera patrný spíše výprodejní tlak, koruna si ale nakonec jako jediná polepšila. Za nízké obchodní aktivity koruna stejně jako zlotý či forint v úvodních hodinách seance oslabovala, kdy se její kurz krátce přehoupl přes 25,70 CZK/EUR. Před polednem, se trend otočil, aby se nakonec koruna vůči euru dostala v odpoledních hodinách k 25,63 CZK/EUR. Ranní zveřejnění červencového konjunkturálního průzkumu spíše zklamalo. Zatímco v přechozích měsících nálada v podnikatelské sféře i mezi spotřebiteli ruku v ruce s rozvolňováním restrikcí stoupala, červenec znamenal korekci tohoto stavu. Významnější zhoršení nálady bylo patrné hlavně mezi průmyslníky a vyplývá zejména z nedostatku vstupů pro výrobu či jejich vysokých cen. Obavy z inflace jsou pak patrné i mezi spotřebiteli.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
1038
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
730.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
725.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
17560
O2 C.R.
269.5
UNIPETROL
382.5
VIG
585