Svátek má: Nataša

Byznys

Velikost textu:

Inflace opět v hledáčku trhů

Inflace opět v hledáčku trhů

Od dnešního kalendáře čekáme především o trochu umírněnější cenový růst v USA i v ČR.

Ilustrační foto
13. července 2021 - 09:30

V obou případech ale platí, že nejistota je zvýšená a šance na překvapení tedy také. V případě naplnění našeho odhadu by meziroční inflace v ČR zpomalila na 2,6 % tedy mírně pod prognózu ČNB, což by ale nemělo centrální banku odvrátit od dalšího zvyšování úrokových sazeb již na příštím zasedání na začátku srpna, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.Inflace v USA ukáže mírné zpomalení

Dnes budou finanční trhy sledovat především nová data o vývoji inflace zejména v USA ale také v ČR za červen. Vývoj spotřebitelských cen bude zveřejněn i v Německu, nicméně zde je již znám předběžný výsledek a prostor pro překvapení je tedy výrazně menší. V případě USA by zdražování mohlo zpomalovat, nicméně riziko překvapení pod vlivem rozvolnění protipandemických opatření a zdražování na straně výrobců je nemalé, a to i v případě ČR. Zde v případě spotřebitelských cen počítáme po nečekaně mírnějším zdražení v květnu v průměru o 0,2 % meziměsíčně s opětovným mírným zrychlením cenového růstu na 0,4 %. Důvodem je mírné zdražení potravin, další nárůst cen u čerpacích stanic ale také jádrová inflace. Pro celý spotřebitelský koš očekáváme za červen zpomalení meziročního růstu cen na 2,6 % z předchozího tempa 2,9 %. Oproti prognóze ČNB by to znamenalo nižší výsledek o 10bp, což není podstatná odchylka, která by sama o sobě odradila ČNB od dalšího zvyšování úrokových sazeb. Analytici v průměru čekají inflaci 2,7 %.

ECB napíná trhy před příštím zasedáním


Obchodování na akciových trzích včera bylo smíšené, ale nakonec převážil mírný optimismus. Chyběly výraznější impulsy. Schůze euroskupiny nic podstatného nepřinesla. Trh vstřebával předchozí vyjádření šéfky ECB Christine Lagarde, která uvedla, že příští zasedání ECB, které proběhne již 22. července „bude důležité“ a přinese změnu ve výhledu měnové politiky. Poté, co minulý týden ECB představila revidovanou strategii, má centrální banka přece jen volnější ruce pro další kroky. Na červencovém zasedání ECB se původně nic podstatného nečekalo, ale výroky její prezidentky trh navnadily na možnost nějakého posunu. Euro proti dolaru mírně oslabilo k 1,185 USD/EUR. Česká koruna vůči euru umazala část ztrát z minulého týdne posílením k 25,66 CZK/EUR. Maďarský forint vůči euru posílil jen zanedbatelně a polský zlotý naopak ztrácel.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
1038
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
730.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
725.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
17560
O2 C.R.
269.5
UNIPETROL
382.5
VIG
585