Svátek má: Rudolf

Byznys

Velikost textu:

Evropská inflace v záporu i po zveřejnění finálních čísel

Evropská inflace v záporu i po zveřejnění finálních čísel

Dnes budou zveřejněna pouze prosincová inflace v eurozóně.

Ilustrační foto
20. ledna 2021 - 09:30

Jedná se však o finální výsledek již publikovaných předběžných odhadů, a tak statistika mnoho překvapení nepřinese. Ze záporného teritoria by se inflace měla v nejbližších měsících vymanit, inflačního cíle ale v nejbližších letech nedosáhne. To bude nepochybně i tématem čtvrtečního zasedání ECB. Společná evropská měna míří na silnější úrovně, což by mohlo přinést impulz i pro regionální měny, píše Jana Steckerová, analytička Komerční banky,  v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Kalendář je dnes téměř prázdný

Zpřesnění inflačních odhadů zřejmě žádné překvapení nepřinese. Jádrová inflace stagnovala v prosinci již čtvrtý měsíc v řadě na úrovni 0,2 %, zatímco celková inflace zůstala nezměněna na -0,3 % y/y. Finální odhad tyto výsledky pravděpodobně potvrdí. Pod úrovní 0,5 % se jádrová inflace bude zřejmě pohybovat v průběhu celé první poloviny letošního roku. Na to, aby překročila úroveň 1,5 %, bude potřebovat několik let. Celková inflace by se měla vrátit do kladného teritoria z kraje letošního roku. I tak se ale obavy z deflace mohou v první polovině letošního roku objevit na scéně. Těmito tématy se bude na svém zítřejším zasedání zabývat i Evropská centrální banka. Více jsme se jí věnovali zde: https://bit.ly/3iuAj8A.Letargie na trhu pokračuje

Z českých centrálních bankéřů včera na online konferenci pro agenturu Reuters vystoupil Jiří Rusnok. Podle jeho vyjádření ekonomika míří k recesi s dvojitým dnem, druhý pokles by ale mohl být mírnější než ten první. Dále dodal, že propad hrubého domácího produktu za celý loňský rok by nakonec nemusel být tak hluboký, jak se dříve myslelo. Zopakoval také, že centrální banka v současné době necítí potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. Z domácích dat byly zveřejněny pouze ceny průmyslových výrobců. Ty, na rozdíl od těch spotřebitelských, žádné překvapení nepřinesly. Ve srovnání s minulým měsícem vzrostly v souladu s tržním očekáváním o 0,2 %, v meziročním srovnání pak stagnovaly. Zajímavější byl pohled na ceny zemědělských výrobců, které meziročně dále prohloubily svůj propad a částečně tak přispěly k vysvětlení vývoje domácí inflace. Více jsme se tématu věnovali zde: http://bit.ly/3bZaI6J.

Českou korunu ovšem obě události nechaly chladnou. Na trhu, stejně jako v pondělí, panovala poklidná nálada a objemy obchodů zůstaly mizivé. Na silnější úrovně koruně tentokrát nepomohla ani společná evropská měna, která v průběhu včerejška posílila o 0,5 % na 1,214 USD/EUR. Koruna měla v závěru obchodního dne naopak tendenci spíše mírně ztrácet (na 26,18 CZK/EUR). Šanci na posílení naopak využil maďarský forint, který si připsal 0,5 % a posunul se na 358,1 HUF/EUR. Polská měna pak zpevnila o 0,1 % (na 4,213 PLN/EUR).

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
588
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
747.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
675
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14580
O2 C.R.
265.5
UNIPETROL
382.5
VIG
586