Svátek má: Michal

Byznys

Velikost textu:

ECB připravuje trhy na ukončení nákupu aktiv

ECB připravuje trhy na ukončení nákupu aktiv

Závěry zasedání ECB vyznívají poměrně opatrně. ECB potvrdila informace, které zazněly již po březnovém zasedání.

Ilustrační foto
15. dubna 2022 - 09:30

Nová data podle ní posilují její očekávání, že nákupy aktiv v rámci APP by mohly být ukončeny v letošním třetím čtvrtletí. Následně vidí jako pravděpodobné postupné zvyšování úrokových sazeb. Ve svém prohlášení ECB zmiňuje flexibilitu v rozhodování a postupnost dalších kroků. Pro další směřování měnové politiky v eurozóně bude klíčové zřejmě následující zasedání v červnu, kde by podle nás ECB měla s novou prognózou v zádech definitivně rozhodnout o ukončení nákupu aktiv, a tím i konkrétnějším načasování zahájení zvyšování depozitní sazby ze záporných hodnot směrem k nule, píše v komentáři Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Trhy patrně v prostředí rekordní inflace očekávaly od ECB přece jen více jestřábí tón. Oproti středě tak došlo k mírnému snížení očekávaného nárůstu sazeb do konce letošního roku. Aktuálně trhy počítají s růstem základní sazby o zhruba 65 bb do konce roku. To se dnes promítlo i na oslabením eura k dolaru do blízkosti 1,08 USD/EUR.

V úterý zveřejněná březnová inflace v USA dosáhla meziročních 8,5 %, a byla tak nejvyšší za více než čtyři dekády. Hlavním viníkem vzestupu spotřebitelských cen o 1,2 % byly hlavně energie. Celkově však březnový cenový růst zhruba naplnil očekávání analytiků.Nejvýznamnějším domácím číslem byla v tomto týdnu březnová spotřebitelská inflace. Ta byla nejvyšší za posledních 24 let. Meziročně zrychlila na 12,7 %, a to při meziměsíčním růstu cen o 1,7 %. Data tak mírně překonala tržní očekávání.

Za meziměsíčním zdražováním tentokrát stály hlavně ceny pohonných hmot v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.  Případné implikace směrem k rychlejšímu zvyšování sazeb však tento týden představitelé centrální banky svými vyjádřeními zchladili. Guvernér Rusnok i viceguvernér Nidetzký se přiklánějí k  jen mírnému dalšímu nárustu sazeb. ČNB tak patrně již brzy dosáhne vrcholu v rámci současného cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Zkrácený týden byl na regionálních devizových trzích ve znamení poměrně nízké aktivity. Koruna se po celý týden obchodovala v úzkém pásmu 24,39-24,50 CZK/EUR. Ve čtvrtek odpoledne se poblíž hodnot ze začátku týdne pohyboval i polský zlotý (4,64 PLN/EUR). Mírně tak z regionu tento týden získal pouze maďarský forint, který dnes odpoledne posílil k 376,6 HUF/EUR.


(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
554
ČEZ
975.5
ERSTE GROUP BANK A
779
KOFOLA CS
269
KOMERČNÍ BANKA
672
MONETA MONEY BANK
84.5
PHILIP MORRIS ČR A
17400
PHOTON ENERGY
53.9
PILULKA LÉKÁRNY
408
VIG
626
GEN DIGITAL
425