Svátek má: Tamara

Byznys

Velikost textu:

ECB otestuje změny své strategie v praxi

ECB otestuje změny své strategie v praxi

Událostí dne i týdne je zasedání ECB, které podle nás přinese drobné změny v komunikaci centrálních bankéřů.

Ilustrační foto
22. července 2021 - 09:30

Větší změny však podle nás nová strategie nenabízí. Ukončení pandemického programu i nadále očekáváme v březnu příštího roku. Spotřebitelská důvěra v eurozóně by měla i za červenec růst. Středoevropský region se vzpamatovává z propadu úrokových sazeb na trhu. Korunu u slabších hodnot bude držet rekordně nízký úrokový diferenciál, který pravděpodobně narovná až srpnové zasedání ČNB, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Táborský, analytik Komerční banky.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně dosahuje vrcholu         
   

Hlavní události dne i celého týdne je bezpochyby zasedání ECB. Po nedávném překvapivém zveřejnění výsledku strategické revize centrální banky se pochopitelně všechna pozornost upíná k tomu, jaký to bude mít dopad na dosavadní praxi měnové politiky. Vzhledem k tomu, že nový inflační cíl byl posunut jen zanedbatelně výše bez jeho záměrného přestřelování, nevidíme příliš možností pro další uvolnění měnové politiky. Nicméně mohli bychom se dočkat drobných úprav v komunikaci centrální banky směrem k delšímu zachování současných uvolněných podmínek. To podle nás bude i hlavní zpráva dnešního zasedání. Naše prognóza i nadále počítá s ukončením pandemického programu nákupů aktiv (PEPP) v březnu 2022 nebo lehce později s přechodným navýšením dříve zavedeného programu (APP) pro druhé čtvrtletí příštího roku.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně by měla i za červenec růst. Ekonomika prošla další vlnou uvolnění protipandemických opatření a stále více lidí je vakcinováno. Tím by se měla úroveň důvěry posunout vysoko nad historický průměr. Ve spojení s úrovní nezaměstnanosti a předchozím tempem růstu důvěry se domníváme ale, že je poblíž svých vrcholů a v následujících měsících uvidíme spíše stagnaci či mírný pokles v závislosti na vývoji pandemie.Koruna se vzpamatovává z propadu tržních sazeb

Finanční trhy se po dvou náročných dnech v úvodu týdne uklidnily a vyčkávaly na zasedání ECB. Akciové trhy se po vzoru amerického obchodování vrátily k ziskům. Euro se pokoušelo o nové zisky, nicméně se dostalo pouze na pondělní úrovně vůči americkému dolaru. Odražení ze dna zaznamenaly i evropské a americké výnosy a úrokové sazby či cena ropy.

Zajímavější bylo dění ve středoevropském regionu, který se vzpamatovává z dramatického poklesu tržních úrokových sazeb v předchozích dnech, což se podepsalo i na měnových kurzech jednotlivých zemí. Včera všechny měny spíše stagnovaly. V závěru obchodování však polský zlotý dokázal skokově umazat všechny ztráty tohoto týdne. Obrat koruny k silnějším úrovním však bude záviset na rychlosti návratu tržních sazeb na původní hodnoty. Úrokový diferenciál vůči eurovým sazbám poklesl na nejnižší úrovně od konce června, což implikuje riziko, že se koruna dočká ještě slabších úrovní. Předpokládáme však, že srpnové zasedání ČNB opět obnoví sázky na zvyšování úrokových sazeb, což vrátí korunu k silnějším úrovním.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
594
ČEZ
1038
ERSTE GROUP BANK A
734.7
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
676
MONETA MONEY BANK
79.5
PHILIP MORRIS ČR A
16800
PHOTON ENERGY
69
PILULKA LÉKÁRNY
450
VIG
574
GEN DIGITAL
384