Svátek má: Státní svátek

Komentáře

Zbyněk Stanjura

politik, ODS

Živnostníci, vydržte! EET zrušíme!

ODS v souvislosti se zahájením elektronické evidence tržeb popřála živnostníkům hodně sil. Podnikatelé mají situaci přečkat do doby, než ODS zákon zruší.

Občanští demokraté kritizují i vysoké náklady systému, téměř 4 miliardy korun, které zaplatí všichni občané ze svých daní.

„Andrej Babiš tvrdil, že se díky EET vybere 18 miliard korun navíc. Jak ukazuje návrh rozpočtu na příští rok, tak neříkal pravdu. Ministerstvo financí počítá s tím, že se příjmy státu příští rok zvýší méně než letos, kdy EET nefunguje. Ukazuje se, že jediným cílem EET je šmírovat lidi,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Poslední rok jsme se snažili malé podnikatele, živnostníky a v důsledku všechny občany před EET zachránit. Pořádali jsme konference, semináře, podali jsme návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu, navrhli jsme systém zrušit. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL jej však protlačila silou. Přejeme těm, kterých se to týká, aby EET přečkali s co nejmenšími dopady. Říkáme jednoznačně, že elektronickou evidenci tržeb při první příležitosti zrušíme. Zákon nepoškodí jen poctivé živnostníky, kteří budou kvůli vysokým nákladům nuceni pověsit živnost na hřebík, ale i všechny ostatní. Vláda zvýhodňuje velké a nadnárodní firmy na úkor malých podnikatelů a živnostníků,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Jde o největší polistopadovou regulaci a útok na svobodné podnikání. Systém elektronické evidence tržeb přináší astronomické náklady, které zaplatíme všichni ze svých daní. Pořízení softwaru a hardwaru pro finanční správu, provozní náklady systému, platy pro stovky nových úředníků, náklady na pořízení pokladen, propagace, to vše vyjde na neuvěřitelných 3,87 miliardy korun,“ kritizuje ekonomický expert ODS Jan Skopeček.