Svátek má: Vanda

Komentáře

Zajímají živnostníky opravdu obstrukce?

ODS a TOP 09 se v zájmu zakrytí své naprosté bezprogramovosti dají zřejmě dnešním dnem do obstrukcí návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb.

Je otázkou, komu ze skutečných živnostníků – ostatně autor těchto řádek je také živnostník – může takový zákon vadit.

Mít v účtech pořádek je přece základ. A že i živnostníci musí platit daně, to je přeci každému jasné. To, že všichni neradi platí daně, to je také jasné. Ale zaměstnanci se nemohou bránit. Daně jim jsou prostě strhávány zaměstnavatelem z výplaty a odesílány státu.

Připomeňme si, že v roce 2005, tedy před zavedením daňnových paušálů a společného zdanění manželů – činil odvod daní z příjmů OSVČ 26,5 miliardy korun.

V roce 2006, po zavedení zmíněných dvou úlev na dani z příjmu, dosáhla živnostenská daň 17,8 miliard korun.

V loňském roce už živnostenská daň nedosahovala ani jedné miliardy korun. To znamená, že téměř milion českých živnostníků zaplatilo na dani v průměru 1000 korun.

Podle mého názoru nejsou obstrukce, které pravicová opozice ve vztahu k vládnímu návrhu chystá, adekvátní. Žádný rozumný plátce živnostenské daně přeci nemůže souhlasit ani s tím, že by se vytvořil daňový režim, kde by platil daň jaksi dobrovolně. To je prostě demagogie a populismus.

Pak se obě dvě opoziční strany nemohou divit, že ztratí hlasy středního podnikatelského stavu ve prospěch A. Babiše.

Babiš by měl jen pokračovat ve svém úsilí o férovost daní dál. Zatím nechce ani slyšet o zavedení II. sazby daně z příjmu právnických osob pro největší české firmy, často oligopolního charakteru, které ovládají celá odvětví – v obchodě, v bankovnictví v zemědělství – zde se to pochopitelně týká i Agrofertu, a z nichž většina odvádí podstatnou část svých zisků (až 300 miliard ročně) v dividendách do zahraničí na konta svých mateřských společností.

Chci se vsadit o to, že zavedení elektronické evidence tržeb může sice do státní kasy pár miliard korun přinést, ale zavedení II. sazby korporátní daně by mělo násobně vyšší přínos a pomohlo by v krátké době eliminovat schodky státního rozpočtu. Ovšem pro A. Babiše jsou živnostníci snazším terčem nežli velké, často mezinárodní korporace.

Jiří Paroubek
vasevec.cz

Kdo straší a kdo chce válku?

Kdo straší a kdo chce válku?

Jiří Paroubek 

24. ledna 2023
V průběhu minulých jedenácti měsíců, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu, čelní představitelé současné vládní koalice hovořili nesčetněkrát o tom, že „jsme ve válce“.

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Jiří Paroubek 

19. ledna 2023
Mainstreamová média pravdy a lásky a české pravice jaksi a priori stanovily, že šiřitelem nenávisti v probíhající předvolební kampani je A. Babiš.

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

Jiří Paroubek 

14. ledna 2023
Čvrteční téměř dvouhodinová debata na TV Nova zřejmě přinesla rozuzlení I. kola prezidentské volby. Tedy, kdo postoupí do II.kola.

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Jiří Paroubek 

10. prosince 2022
Alespoň takovou zprávu přinesl server České televize: „Vysoká škola v Kutné Hoře kvůli dluhům zavřela“.

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Jiří Paroubek 

3. prosince 2022
V době, kdy se česká média předstihují v líčení údajného rozvratu Číny v důsledku demonstrací proti covidovým uzávěrám a spekulují o blížícím se konci tamního ústavního uspořádání a vlády,...

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jiří Paroubek 

1. prosince 2022
V dubnu se na Slovensku uskutečnilo rozsáhlé zatýkání a jeho předmětem byla, abych to řekl slovy někdejšího pařížského kata Sansona: „vysoká zvěř“.

Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%