Svátek má: Hynek

Komentáře

Vypálili rybník hnutí ANO

Hnutí ANO v jižních Čechách nelítostně rozházelo koalici na krajském hejtmanství. V ní jako druhá nejsilnější strana spolupracovalo se sociální demokracií a s hnutím Jihočeši 2012.


Opticky byla spouštěcím mechanismem zničení původní koalice kauza končícího hejtmana J. Zimoly, který si stavěl chatu prostřednictvím firmy svého kamaráda, šéfa krajských nemocnic. Tomu Zimola zajišťoval neúměrné odměňování výkonu jeho funkce šéfa krajských nemocnic.

Je to jasný případ korupce na krajském hejtmanství a je jen otázka, proč státní zástupce zatím ještě na Zimolu a Bláhu (šéf krajských nemocnic), nepodal trestní oznámení nebo na ně neuvalil obvinění.

Zimolova politická kariéra přes všechny úvahy, že se do vysoké politiky může vrátit, končí. Zcela nepochybně by tedy alespoň skončila v jakékoli západoevropské zemi s vyspělou, demokratickou politickou kulturou.

Sociální demokracii tak bude, i přes nový začátek s novou hejtmankou v čele krajského zastupitelstva, Zimolova zátěž stahovat dolů. Zimola by měl nepochybně rezignovat z krajského zastupitelstva a a ukončit celý ostudný příběh.

ČSSD však v Jihočeském kraji nemusí ztratit tolik, kolik se po provalení skandálu zdálo, že ztratí. V krajském zastupitelstvu se totiž našla většina ochotná vytvořit novou koalici, tentokrát bez netrpělivého hnutí ANO, které se už už klepalo na to, aby se jeho šéfka v kraji stala krajskou hejtmankou. Novou koalici vytvořily čtyři subjekty: ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy.


Vadou na kráse této koalice je, že má většinu pouhopouhého jednoho hlasu. Ale při dobrých vztazích v zastupitelstvu je jistě neformálně možné počítat i s hlasy komunistů. Alespoň při rozhodnutích, která nebudou mít vysloveně antisociální charakter. Je tedy možné předpokládat, že tato koalice by mohla vydržet až do konce volebního období.

V čele krajského úřadu bude stát hejtmanka Ivana Stráská, což je mimořádně zkušená dosavadní náměstkyně hejtmana, odpovědná za sociální oblast. Jako někdejší starostka Milevska je Stráská také člověkem, který velmi detailně rozumí nejen regionální, ale také komunální problematice a velkým problémům Jihočeského kraje. Sociální demokracie tak místo svého velkého oslabení může v Jihočeském kraji naopak zažít posílení svých pozic. Tedy, pokud dokáže pro veřejnost přijatelným způsobem, a způsobem obvyklým v západoevropských demokraciích, vyřešit kauzu odcházejícího hejtmana Zimoly.

Jiří Paroubek
vasevec.cz

Kdo straší a kdo chce válku?

Kdo straší a kdo chce válku?

Jiří Paroubek 

24. ledna 2023
V průběhu minulých jedenácti měsíců, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu, čelní představitelé současné vládní koalice hovořili nesčetněkrát o tom, že „jsme ve válce“.

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Jiří Paroubek 

19. ledna 2023
Mainstreamová média pravdy a lásky a české pravice jaksi a priori stanovily, že šiřitelem nenávisti v probíhající předvolební kampani je A. Babiš.

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

Jiří Paroubek 

14. ledna 2023
Čvrteční téměř dvouhodinová debata na TV Nova zřejmě přinesla rozuzlení I. kola prezidentské volby. Tedy, kdo postoupí do II.kola.

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Jiří Paroubek 

10. prosince 2022
Alespoň takovou zprávu přinesl server České televize: „Vysoká škola v Kutné Hoře kvůli dluhům zavřela“.

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Jiří Paroubek 

3. prosince 2022
V době, kdy se česká média předstihují v líčení údajného rozvratu Číny v důsledku demonstrací proti covidovým uzávěrám a spekulují o blížícím se konci tamního ústavního uspořádání a vlády,...

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jiří Paroubek 

1. prosince 2022
V dubnu se na Slovensku uskutečnilo rozsáhlé zatýkání a jeho předmětem byla, abych to řekl slovy někdejšího pařížského kata Sansona: „vysoká zvěř“.