Svátek má: Vanda

Komentáře

Váháním se nic nezachrání

Ve válce Říma proti Hannibalovi, který se se svou armádou dostal z kartaginské Hispanie až do Itálie a sváděl v prvé fázi války mezi Římem a Kartágem s římskými legiemi vítězné bitvy, museli Římané zásadně změnit strategii.

Do čela římského státu se postavil jako diktátor Fabius Maximus Cunctator neboli Fabius Maximus Váhavec, o němž se traduje, že váháním zastavil Hannibalovu armádu a zachránil stát.

B. Sobotka, a zejména ČSSD, jsou nyní v delikátní pozici. V průzkumech nejpřesnější agentury pro výzkum veřejného mínění TNS Aisa v současnosti vykazují 17 % volebních preferencí. Zhruba o 10 % méně nežli Babišovo hnutí ANO.

Kde se vzala tu se vzala, objevila se aféra kolem financování tzv. Čapího hnízda, tedy ubytovacího a restauračního zařízení, které Babišovi, resp. Agrofertu patří i nepatří. Tedy podle toho, jak se to zrovna A. Babišovi hodí. A. Babiš se dostal pod těžkou palbu části médií, když na jeho obranu pochopitelně vystupuje největší mediální dům v zemi, Mafra, a prakticky mlčí veřejnoprávní média.

Pro jiného politika nežli je A. Babiš se svými prakticky neomezenými finančními možnostmi a mimořádnými možnostmi mediálními, by v politice takováto kauza znamenala konečnou. Už dnes vidíme, jak sociální demokraté, kteří v ruce drží klíč k řešení situace. ladí ústupovou variantu. Ta bude spočívat v tom, že ve středu proběhne mimořádná schůze sněmovny, na které se A. Babiš pokusí o vysvětlení celé věci, a bude se snažit celou věc rozmělnit s tím, že vyšetřování ze strany české policie a ze strany evropského OLAFu ještě probíhá. A že je potřeba vyčkat na jeho výsledky. ...

Už dopředu si lze představit situaci, že česká policie celou věc zamete pod koberec, a naopak OLAF, zcela nezávislá evropské instituce, shledá závažné závady v postupu financování. Těch útoků co najednou přibude na EU.

Koneckonců na to nemusím být ani významnou evropskou institucí, abych z indicií, které jsou známé, mohl vyjádřit podobný závěr. Prostě z programu, ze kterého Babišem vlastněná či nevlastněná firma čerpala, se čerpat na Čapí hnízdo nemělo, protože program je určen pro subjekty, které nedosáhnou na bankovní úvěr. A Agrofert takovým subjektem pochopitelně není. Česky se tomu říká podbaba, a možná pro celou věc existuje ještě přesnější české označení, a tím označením je dotační podvod.

V této situaci se předseda ČSSD Sobotka jako vždy alibisticky obrátil na předsednictvo své strany, aby měl krytá záda a do rozhodování namočil také nejčelnější spolustraníky. A tak chlapci a děvčata v ČSSD přišli na to, že by nebylo moudré s oligarchou příliš třepat, a naopak že by bylo dobré vyztužit zákon o střetu zájmů. Spřátelení publicisté (L. Jelínek a další v Právu) již s nadšením píší, že by bylo chybou naskakovat na lep pravicovým stranám, a ještě větší chybou by bylo posílat A. Babiše od opozice anebo jej vyexpedovat z vlády, což by mu prý umožnilo útočit na zavedené politické strany s tím, že se proti němu spikly.

Na to je jednoduchá odpověď. Kdybyste neudělal podvod, pane Babiši, tak byste o svůj flek ve vládě nepřišel… Ale takhle se nikomu v sociální demokracii proti Babišovi argumentovat nechce.

Váháním se, chlapci a děvčata z ČSSD, v tuto chvíli zkrátka, na rozdíl od éry Fabia Maxima Cuncratora, před další porážkou, tentokrát v krajských a později ve sněmovních volbách, nezachráníte. A pokud se celá věc s Babišem povleče a začne podle průzkumů veřejného mínění ztrácet podporu také celá koaliční vláda, potažmo ČSSD (i pod těch 17 % se dá ještě padat), což lze očekávat, bude to důvod k zamyšlení. Pak se sociální demokraté i lidovci stanou Babišovými rukojmími. A bude pozdě z rozjetého šinkanzenu za jízdy vyskočit.

A již nyní bude možné zpochybňovat legrační slogany ČSSD na adresu Babiše: stát není firma, je to společenství občanů. Programové zázemí Lidového domu by také občas mohlo vyprodukovat nějakou myšlenku. Tento slogan dostane v příštích týdnech spíše kontraproduktivní nádech.

Jiří Paroubek
Vasevec.cz

Kdo straší a kdo chce válku?

Kdo straší a kdo chce válku?

Jiří Paroubek 

24. ledna 2023
V průběhu minulých jedenácti měsíců, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu, čelní představitelé současné vládní koalice hovořili nesčetněkrát o tom, že „jsme ve válce“.

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Jiří Paroubek 

19. ledna 2023
Mainstreamová média pravdy a lásky a české pravice jaksi a priori stanovily, že šiřitelem nenávisti v probíhající předvolební kampani je A. Babiš.

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

Jiří Paroubek 

14. ledna 2023
Čvrteční téměř dvouhodinová debata na TV Nova zřejmě přinesla rozuzlení I. kola prezidentské volby. Tedy, kdo postoupí do II.kola.

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Jiří Paroubek 

10. prosince 2022
Alespoň takovou zprávu přinesl server České televize: „Vysoká škola v Kutné Hoře kvůli dluhům zavřela“.

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Jiří Paroubek 

3. prosince 2022
V době, kdy se česká média předstihují v líčení údajného rozvratu Číny v důsledku demonstrací proti covidovým uzávěrám a spekulují o blížícím se konci tamního ústavního uspořádání a vlády,...

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jiří Paroubek 

1. prosince 2022
V dubnu se na Slovensku uskutečnilo rozsáhlé zatýkání a jeho předmětem byla, abych to řekl slovy někdejšího pařížského kata Sansona: „vysoká zvěř“.

Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%