Svátek má: Dita

Komentáře

Kateřina Konečná

předsedkyně KSČM

Sobotkův kostlivec nás zostuzuje v Evropě

Velkou noční můru zřejmě způsobují premiérovi Sobotkovi zmínky o privatizaci bytů OKD, která je tak negativně s jeho jménem spojována, že radši riskuje další ostudu České republiky v Bruselu.

Tento týden totiž úřad při Evropské komisi, který má na starosti kontrolu hospodářské soutěže, obdržel stížnost společnosti Arca Capital Bohemia na nedovolenou státní podporu ve výši několika miliard korun při privatizaci OKD včetně jejího bytového fondu.

Firma, která stížnost podala už loni v červnu, se nově opírá o znalecký posudek, který ocenil majetek společnosti RPG Byty, původní byty OKD, ke konci roku 2015 pro účely fúze na 26,04 miliardy korun. To zásadní ale je, že podle dat Českého statistického úřadu měly byty OKD v roce 2004 hodnotu přibližně 14,076 miliardy, přičemž kvůli privatizaci byl celý bytový fond OKD ohodnocen a prodán za částku mnohonásobně nižší – za „pouhých“ 1,79 miliardy korun.

Tímto zjištěním rozčarovaná firma upozorňuje na to, že stát prodal svůj podíl ve společnosti OKD hluboko pod tržní cenou, a to o více než deset miliard korun. Není třeba připomínat, kdo byl tehdy ministr financí, kdo je pod tímto „výhodným“ obchodem podepsaný. Anebo radši ano, někteří lidé mohou mít krátkou paměť: v letech 2002 až 2006 byl ministrem financí Bohuslav Sobotka.

Problémem, který nyní leží na stole bruselských úředníků, se premiér pochopitelně mohl zabývat dříve. Připomínat téma privatizace bytů OKD pár měsíců před volbami se mu však pochopitelně nehodí. Troufla bych si ale říct, že je to marná snaha, tohoto kostlivce se mu zpátky do skříně nacpat jen tak nepodaří.

Kateřina Konečná

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
45%