Svátek má: Vanda

Komentáře

Salviniho zastavili. Na jak dlouho?

Šéf italské Ligy severu Salvini, dosavadní ministr vnitra ve vládě s Hnutím pěti hvězd (M5S), Salvini se už už viděl vítězem mimořádných parlamentních voleb, které se snažil vyvolat, a také italským premiérem.

Podle průzkumů veřejného mínění by jeho stranu volilo momentálně téměř dvě pětiny voličů. A to je více než dvojnásobek proti výsledku, kterého Liga se Salvinim v čele dosáhla v posledních parlamentních volbách.

Salvini pochopitelně už nechtěl čekat, neboť jeho největší soupeři- Demokratická strana a M5S - za ním silně zaostávají. Protože takováto šance vyhrát volby o parník před ostatními soupeři by se, pokud by pokračoval v klidné koaliční spolupráci s M5S, už později nemusela opakovat. Salvini už několik týdnů vedl intenzivní volební kampaň. Navštěvoval pláže po celé Itálii a setkával se s italskými voliči na dovolené. Prostě Salvini všechny zaskočil svým tahem na bránu. V nastalé situaci, kdy M5S zažívá podstatné snížení svých volebních preferencí, pochopitelně nemá žádný zájem na mimořádných volbách a dalo přednost dohodě s levostředovou, můžeme říci sociálně demokratickou, Demokratickou stranou Itálie na vytvoření společné vlády.Pikantní na tom je, že M5S útočilo na svého nového politického spojence vytrvale celá léta, neboť jej považuje za součást starých pořádků, proti nimž chce bojovat. Tedy Demokratická strana je podle M5S důležitou částí establishmentu Itálie, proti kterému se vlastně Hnutí od svého vzniku vymezovalo. Šéfem společné vlády bude dosavadní premiér Conte, který je sice formálně nezávislý, ale je politicky spojen s M5S. Za čtrnáct měsíců ve funkci premiéra si vybudoval velmi solidní reputaci člověka, který představuje ve vládních kruzích a ve společnosti klidnou sílu. Demokraté, kteří se rozhodli vstoupit do vlády s M5S obsadí některá z klíčových ministerstev. Zcela nepochybně to bude jedno z hospodářských ministerstev a ve hře je samozřejmě také ministerstvo zahraničí a vnitra. Obě strany již avizovaly záměr změkčit dosavadní až příliš restriktivní, provokativně protiimigrační politiku Salviniho.

Nová koalice má před sebou úkol, připravit a prosadit státní rozpočet na příští rok. Neobejde se to bez jednání s Bruselem, neboť státní rozpočet na příští rok může jen těžko splňovat všechny představy bruselské administrativy EU. Reakcí na vznik nové vlády byla ovšem nadšená reakce evropských finančních trhů, včetně italské a německé burzy. Pochopitelně, že vyšachování Salviniho z vlády a odklad voleb, bylo špičkami EU, ale také politickými špičkami Francie a Německa, přivítáno s uspokojením. I odklad se v nastalé situaci hodí. Pokud ovšem nová Conteho vláda nebude obratná a úspěšná, lze očekávat v příštích parlamentních volbách, které proběhnou v řádném termínu, velký úspěch populistů z Ligy. Ani současná vysoká úroveň podpory Ligy zhruba dvěma pětinami italských voličů, nemusí být vůbec definitivní. Ustavení druhé Conteho vlády již v tuto chvíli může zabránit jen referendum, které o vstupu do vlády proběhne mezi příznivci M5S...

Jiří Paroubek

Kdo straší a kdo chce válku?

Kdo straší a kdo chce válku?

Jiří Paroubek 

24. ledna 2023
V průběhu minulých jedenácti měsíců, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu, čelní představitelé současné vládní koalice hovořili nesčetněkrát o tom, že „jsme ve válce“.

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Jiří Paroubek 

19. ledna 2023
Mainstreamová média pravdy a lásky a české pravice jaksi a priori stanovily, že šiřitelem nenávisti v probíhající předvolební kampani je A. Babiš.

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

Jiří Paroubek 

14. ledna 2023
Čvrteční téměř dvouhodinová debata na TV Nova zřejmě přinesla rozuzlení I. kola prezidentské volby. Tedy, kdo postoupí do II.kola.

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Jiří Paroubek 

10. prosince 2022
Alespoň takovou zprávu přinesl server České televize: „Vysoká škola v Kutné Hoře kvůli dluhům zavřela“.

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Jiří Paroubek 

3. prosince 2022
V době, kdy se česká média předstihují v líčení údajného rozvratu Číny v důsledku demonstrací proti covidovým uzávěrám a spekulují o blížícím se konci tamního ústavního uspořádání a vlády,...

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jiří Paroubek 

1. prosince 2022
V dubnu se na Slovensku uskutečnilo rozsáhlé zatýkání a jeho předmětem byla, abych to řekl slovy někdejšího pařížského kata Sansona: „vysoká zvěř“.

Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%