Svátek má: Andrea

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

S oligopolem velkých operátorů se opět nepohnulo!

Stále vysoké spotřebitelské ceny za telefonní hovory a data v ČR jsou, nejen dle mnohých odborníků, ale i většiny obeznámených klientů, způsobeny především působení oligopolu tří největších telefonních operátorů na místním IT trhu.

Pro upřesnění je třeba zmínit, co termín „oligopol“ ze své podstaty je, a také to, co pro tržní prostředí může znamenat. Tedy velice zjednodušeně: jedná se o takovou strukturu trhu na straně nabídky, kdy v oblasti poskytovaných hovorů a přenosu dat existuje jen velice málo firem, konkrétně u nás tři velké, které dohromady zabírají většinový podíl nabídky. V této situaci může explicitně docházet, a nenamlouvejme si, že je tomu zde jinak, k utajovaným jednáním na společné cenové politice a udávání hlavního směru vývoje tohoto odvětví. A z těchto tržně nepřijatelných aktivit potom mohou plynout až nesmyslně vysoké ceny pro koncové zákazníky.
    
Požadavek na rozbití ilustrovaného oligopolu byl mnohokráte a opakovaně vznesen, nejen mnou, a to na jednání poslanecké sněmovny. Naposledy se tak stalo v loňském roce při projednávání novely zákona o elektronických komunikacích. Jak ale takovouto situaci řešit?
    
Efektivním nástrojem, kterým by napomohl k požadované destrukci zákaznicky dysfunkčního prostředí, by bylo samozřejmě nalezení dalších, či alespoň jednoho dalšího významného operátora. Ten by zcela jistě zvýšil zdravou konkurenci na našem trhu  v oblasti informačních a komunikačních technologií a srazil ceny. Předseda vlády Andrej Babiš na podnět svého času nadšeně reagoval a veřejně prohlašoval, „že se jeho vláda netají tím, že se připravuje tendr na dalšího operátora, a že prý zájem je“! Podmínky zamýšlel nastavit tak, aby byly atraktivní právě pro vstup nového hráče. A výsledek celé této snahy?  Než o rozbití oligopolu, či o nulovém stavu, lze spíše hovořit o pravém opaku, tedy o ještě větším posílení nekonkurenčního prostředí. Další velký telefonní operátor u nás totiž zase nebude!
    
Tento fakt vyplynul z výsledků listopadové aukce kmitočtů, kterou vyhlásil Český telekomunikační úřad. Dnes je již jisté, že klíčové kmitočty, pro tzv. chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 MHz, se opět rozdělí zase jen mezi O2, T-Mobile a Vodafone. A co nato naše vláda? Ta jen suverénně, prostřednictvím rezortního ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka, prohlásila, že považuje provedenou dražbu za úspěšně dokončenou, a že se podle ní zvýší konkurenční tlak na operátory a na další snížení cen. Jak směšné! Stanovená a mediálně proklamovaná vládní priorita nalezení dalšího operátora zůstala sice nesplněna, ale úspěch to prý je!


     
Tak samozřejmě, T-Mobile zaplatí státu za kmitočty 1,89 miliardy, Vodafone 1,57 miliardy a O2 1,34 miliardy Kč, ale tuzemský spotřebitel opět tzv. ostrouhá a dál může pošilhávat po Evropě po mnohem nižších cenách za poskytované hovory a data. Doprovodným faktem a ilustrací aktuálního stavu je například také to, že ČR má v rámci EU páté nejvyšší propojovací poplatky, což jsou poplatky, které si operátoři vzájemně účtují jako náklad na spojení hovoru. A i od těch se následně odvíjí cena účtovaná koncovému zákazníkovi!
    
Na závěr ještě ke zmíněné aukci na kmitočty. Ta byla, podle mnohých odborníků, zbytečně překombinovaná a vše tedy nemohlo dopadnout jinak, než krachem! A premiér již nyní na hledání dalšího operátora raději neříká nic a je rád, že mu již málokdo připomene, že v programovém prohlášení vlády stojí „černé na bílém“, že: „Koaliční vláda bude prosazovat co největší konkurenci na telekomunikačním trhu, což povede ke snížení cen a zlepšení služeb.“ Bohužel pro něj i pro české zákazníky, tak s tímto slibem skutečně doposud vláda nepohnula!

Jiří Valenta

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%