Svátek má: Jaromír

Komentáře

Průzkum preferencí stran podle SANEP a STEM k situaci domácností

Nezvládnutá situace v oblasti ekonomiky a skandál monumentálních rozměrů na pražské radnici se projevil na volebních preferencích prakticky všech vládních stran.

V průzkumu SANEP, který je znám svou originální a masivní metodou sběru dat, všechny vládní strany zaznamenaly pokles preferencí.

Naopak hnutí ANO a další opoziční strana SPD sice zaznamenaly pokles preferencí (o 0,9%, respektive o 0,6%), ale při poklesu preferencí vládních stran začínají obě dvě opoziční strany dominovat.

Zdá se, že jsme ovšem teprve na počátku celého procesu odklonu voličů od pravostředových stran vládní koalice. Dokonce i nejsilnější vládní strana, ODS, zaznamenala meziměsíční pokles o 3,5%, takže v červnu by ODS získala jen 16,1% hlasů. Naopak hnutí ANO naproti tomu získává 29,2% volebních preferencí a další opoziční strana SPD T. Okamury získává 13,7%. Vážnější pro vládu je, že Okamurova strana má volební potenciál kolem 20%, tzn., že může stále ještě růst. Chce to jen zvolit vhodný mix opoziční a konstruktivní politiky. Oba dva lídři SPD – Okamura a Fiala - jsou toho schopni.

Z dalších vládních stran by se přes hranici volitelnosti 5% dostali jen Piráti (5,7%). Ostatní vládní strany: STAN (4,9%), KDU-ČSL (4,1%) a TOP 09 (3,1%) se blíží politickému debaklu, který se nesporně projeví již v podzimních komunálních a zejména senátních volbách. A to i tehdy, když se zachová dosavadní tendence, že k volbám do Senátu, zejména k druhému kolu, chodili většinou jen motivovaní voliči pravice.

Prostě pravice je na počátku ohromné krize a buď půjde změnou vládního postupu včetně obratu od válkychtivé politiky na Ukrajině a nerealistické energetické politiky anebo začnou její jednotlivé strany bojovat o svou samotnou existenci. A to zejména poté až lidé otevřou na podzim obálky s fakturami od energetických firem. Fialou přislíbená velkorysá pomoct domácnostem postiženým růstem cen energií a tepla zatím nebyla parametrizována. Vláda nepospíchá vůbec s ničím. Ministr financí dráždí jednotlivé zájmové a sociální skupiny (např. státní úředníky, jichž je 65 tisíc a s rodinnými příslušníky nejméně 200 tisíc) svou nesmiřitelností ve věci navyšování platů. To by ve svých důsledcích znamenalo, že v této kategorii státních zaměstnanců poklesnou reálné příjmy o míru inflace, která se může reálně pohybovat i přes 20%. Informace denního tisku a provládních publicistů o tom, že v Rusku poklesne reálný příjem domácnosti o 8,5% je pro české občany zcela nezajímavá.Stále ostudná ČSSD

Dva průzkumy veřejného mínění, zejména pak „televizní“ agentury Kantar.CZ přivedly ČSSD v minulém měsíci na hranici volitelnosti. Považuji to za projev sociálního inženýrství, neboť vzestup volebních preferencí v průběhu jednoho měsíce z 2,5% na 5% je prakticky nemožný. Šmardova a Pokorného ČSSD nedělá nic. Šmarda jezdí po krajích, hovoří s krajskými funkcionáři (a ne s veřejností) a zjišťuje, zda mu z krajů po debaklu v zářijových komunálních a senátních volbách hned setnou hlavu. To nemusí jezdit po krajích, stačí, když se zeptá mě. Prostě lidé jako on či Petříček by neměli být reprezentanty levicové strany. Přivedou ČSSD k definitivní zkáze a k pádu do propasti.

V průzkumu SANEP ČSSD získala v červnu 3% preferencí.

Upozornění na průzkum agentury STEM a KPMG

Podle komentářů, které byly zveřejněny, tento průzkum přináší tragické informace o hodnocení ekonomické situace domácností za poslední rok. Jedná se o největší propad ve vnímání lidí od vzniku samostatné ČR v roce 1993.

Jako špatnou hodnotí ekonomickou situaci v zemi 83% dotázaných (před rokem to bylo 68%). Celkem 85% lidí pohlíží na další vývoj s velkými obavami a nejistotou. Polovina lidí zaznamenala zhoršení své finanční situace. Stejný podíl lidí uvádí, že má potíže vyjít se svým příjmem. Ještě prudší růst cen než dosud očekává 43% dotázaných. Prostě debakl na debakl.

Smutné je vyjádření analytika Buchtíka k daným zjištěním, která by měla být podstatná pro nastavení cílené podpory potřebným: „Lidé, kteří vymýšlejí návrhy (rozumí se cílené podpory), nerozumí životu těch, kteří žijí od výplaty k výplatě. Nikdy to nezažili. Je pro ně mentálně složité vymyslet, co dělat, tím pádem to (podpora) není efektivní“. Jsou to zlatá slova, která by si každé ráno měla přečíst většina ministrů vlády a jejich náměstků na ministerstvech, která mohou ovlivňovat finanční situaci rodin.

Jiří Paroubek

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Jiří Paroubek 

13. srpna 2023
Debata je dnes vlastně o tom, zda Senátem již schválený prezidentův nominant Fremr odstoupí z nominace do Ústavního soudu (ÚS)...

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Jiří Paroubek 

11. srpna 2023
Situace na ukrajinském bojišti se nevyvíjí zrovna podle přání a představ Západu a stresovaných českých (pravicových) politických elit i médií.

Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?