Svátek má: Vanda

Komentáře

Obrovské stimuly na povzbuzení uvadlých ekonomik

Při projednávání státního rozpočtu v Národním shromáždění francouzský premiér v pondělí zdůraznil, že v rozpočtu bude v roce 2021 zapojeno zhruba 42 mld. eur na obnovu růstu ekonomiky Francie.

Celkově se počítá i v dalších dvou letech s dalšími stimuly v rozsahu zhruba 60 mld. eur. Prostě druhá největší ekonomika eurozóny, která letos ztratí zhruba 10% svého HDP, potřebuje povzbudit.

Ve Spojených státech je trochu jiná situace. Před volbami prezidenta a Kongresu USA je situace velmi nejasná. Všechny průzkumy sice favorizují Joe Bidena a je dost pravděpodobné, že Biden bude mít absolutně vyšší počet hlasů voličů nežli Donald Trump, ale s ohledem na specifičnost volby prezidenta prostřednictvím volitelů z jednotlivých států, nemusí nakonec být Biden zvolen prezidentem. Jinak řečeno, pokud prohraje v některých z klíčových států, může dopadnout jako Clintonová před čtyřmi lety a Trump může být vítězem.

Demokraté v americkém Kongresu přicházejí se stimulačním fiskálním balíčkem v objemu 2,2 bilionu amerických dolarů. Problém je v tom, že obě americké politické strany mají velmi rozdílný pohled na věc a na výši státní podpory na stimulaci ekonomiky. Trumpova strana chce podporu o zhruba třičtvrtě bilionu nižší nežli demokraté. Je otázka, zda se může před volbami, které budou za necelých pět týdnů, zrodit v Kongresu nějaký kompromisní návrh. Určitě by to uvítali jak američtí občané, zejména ti nezaměstnaní, kteří by podle návrhu demokratů brali více peněz po dobu své nezaměstnanosti (600 dolarů na osobu a týden) a také světové finanční trhy.

Pokud ve Spojených státech vládne předvolební schizma, v sousedním Německu je vcelku jasno. A to nás musí zajímat především, protože třetina českého vývozu jde do Německa. Velká část výsledků české práce jde prostřednictvím německých firem na zahraniční trhy. Německá ekonomika v letech 2014 – 2019 dosahovala rozpočtových přebytků. Těmito přebytky se snažila snižovat postupně svůj státní dluh. Bylo to dáno mnoha faktory, ale především efektivitou vývozu německých výrobků. Také tím, že euro je pro Němce mnohem východnějším platidlem, nežli jím byla německá marka. Ta by s ohledem na obří přebytky německého vývozu musela být v posledních letech několikrát revalvována, což by zdražovalo německý vývoz. Euro tento problém nemělo.



Německý ministr financí a kandidát SPD na spolkového kancléře Scholz, přišel s návrhy, jak v příštích letech podpořit fiskálně hospodářský růst. Ještě v roce 2020 si Němci půjčí téměř 219 miliard eur. Ale již v roce 2021 má být toto zapojení cizích zdrojů do německého rozpočtu zhruba na úrovni 3% HDP, tedy cca 96 mld. eur. V následujících letech to už budou sumy v zásadě titěrné: 2022 10,5 mld. eur, 2023 6,7 mld. eur a 2024 5,3 mld. eur.

Hrubý domácí produkt Německa v tomto roce klesne podle odhadů zhruba stejně, jako je tomu u Česka. V období duben až červen poklesl německý HDP o 11,3% (Česko o 11%). Vzrůstá však počet nezaměstnaných. Za posledních šest měsíců jich přibylo zhruba půl milionu. A armáda nezaměstnaných dosahuje cca 3 miliony osob. To je problém, na který jsou Němci velmi citliví. Fiskální opatření, jak jsem výše naznačil, obsahují skutečně obří rozpočtové výdaje, což se musí nutně projevit na dynamice německých firem a v poklesu míry nezaměstnanosti.

Německý přístup je jednak inspirací pro českou vládu, ale je také dobrou informací pro české firmy a obecně pro české hospodářství. Pokud „pojede“ dobře německá ekonomika, bude to mít pozitivní dopad také na české národní hospodářství.

Největším zahraničně obchodním partnerem Německa je Čína, která již v zásadě překonala dopady koronavirové krize a víceméně obnovuje svůj hospodářský růst a poptávku na zahraničních trzích. I to je dobrá zpráva pro českou ekonomiku, neboť významná část české produkce je finalizována do hotových výrobků v Německu a následně je prodávána mj. také do Číny.

Jiří Paroubek

Kdo straší a kdo chce válku?

Kdo straší a kdo chce válku?

Jiří Paroubek 

24. ledna 2023
V průběhu minulých jedenácti měsíců, tedy od začátku ruské invaze na Ukrajinu, čelní představitelé současné vládní koalice hovořili nesčetněkrát o tom, že „jsme ve válce“.

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Kdo vlastně vede kampaň plnou nenávisti?

Jiří Paroubek 

19. ledna 2023
Mainstreamová média pravdy a lásky a české pravice jaksi a priori stanovily, že šiřitelem nenávisti v probíhající předvolební kampani je A. Babiš.

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

K.O. pro prezidentské kandidáty vlády

Jiří Paroubek 

14. ledna 2023
Čvrteční téměř dvouhodinová debata na TV Nova zřejmě přinesla rozuzlení I. kola prezidentské volby. Tedy, kdo postoupí do II.kola.

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Jiří Paroubek 

10. prosince 2022
Alespoň takovou zprávu přinesl server České televize: „Vysoká škola v Kutné Hoře kvůli dluhům zavřela“.

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Prezident Evropské rady navštívil Peking

Jiří Paroubek 

3. prosince 2022
V době, kdy se česká média předstihují v líčení údajného rozvratu Číny v důsledku demonstrací proti covidovým uzávěrám a spekulují o blížícím se konci tamního ústavního uspořádání a vlády,...

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jak jsem se nemýlil v „kauze“ Róberta Fica

Jiří Paroubek 

1. prosince 2022
V dubnu se na Slovensku uskutečnilo rozsáhlé zatýkání a jeho předmětem byla, abych to řekl slovy někdejšího pařížského kata Sansona: „vysoká zvěř“.

Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%