Svátek má: Zina

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Obři naráží

Jeden (Viking River Cruise) narazil před několika dny se zkušeným ukrajinským lodním kapitánem v Budapešti.

Narazil do menší lodě vyrobené před 70 roky (tj. před korejskou válkou) s názvem Hableanys, s motorem vyměněným v 80 letech. Konečný výsledek tragické srážky není do dnes znám. Za to již probudil staré korejské společenské trauma: 16.4.2014 se potopila na pobřeží Jižní Koreje loď s 300 žáky střední školy na výletě. Trvalo to léta, než se trojitá pravda dostala na povrch: 1) 20 letá loď neměla na základě technické konstrukce vůbec opustit přístav. 2) Tlak hospodářského liberalismu přinutil prezidenta Lee Myung Bak zjednodušit zákony, čehož okamžitě využili chamtiví vlastníci a provozovatelé lodí. Loď totiž byla přetížena (2x) a náklad nezabezpečen. 3) Média, tisk, rozhlas a TV. Všichni se podřídili tajné direktivě demokratické vlády. Ta zakazovala kritizovat záchranné práce a stěžovala práci nezávislé vyšetřovací komisi. Zmiňuji se o společenském traumatu, protože velká většina občanů Jižní Koreje se stala přesvědčenou, že k neštěstí nemuselo dojít, a že vláda neměla zájem na objektivním zjištění a potrestání viníků.

Druhý obr (MSC Opera) narazil dnes do mola - vola a malé turistické lodě v italských Benátkách. Na mně velice dobře známém místě, San Basilio. Tam by nejenom podle mě, ale i podle UNESCO, starosty Benátek, Luigi Brugmaro, ale i ministra dopravy Itálie, Danilo Toninelli, obr, umožňující pobyt cca 3.500 turistům (plus přibližně tomu samému množství personálu), neměl vůbec být. I zde, ve městě obchodu jsou velké peníze ve hře. Spolu s lenivosti turistů podpořenou neomluvitelnou hloupostí vidět vše, a v podstatě vůbec nic za několik hodin, čehož chytře, ne však eticky a bez morálky využívají marketingoví specialisté a prodejci tur, se nabízí tragický obraz budoucnosti turismu. Jaký obraz mám na mysli?

V příspěvku nazvaném Vítězství a hra o trůny (28.5 / 29.5) jsem psal v závěru: Největší turistickou skupinou, která kdy přijela do Evropy, byla čínská. 12 000 výtečníků - zaměstnanců čínské kosmetické firmy Jeunesse Global splnilo plán, a ne jak vedení společnosti očekávalo 3 000. Jako odměnu si mohli splnit své přání: navštívit Švýcarsko. …Nedovedu si představit, co by se dělo v matičce Praze, kdyby se v ní objevila taková skupina Číňanů. Člověk by měl žít již kvůli zvědavosti. Ani ne dva dny po zveřejnění jsem zahlédl v médiích stížnost Pražanů na obtěžování množstvím turistů a hlukem.

Dnes přidávám k zamyšlení všem se zájmem o život (dovolující se z něho radovat), že Světová Turistická Organizace předpovídá k roku 2030 množství turistů, které si vyhýbá představě mnohých občanů: 1800 milionů!!! Kdo má šanci vyhrát v boji o peníze? Dnes je to i Švýcarsko bez moře, které se stalo lodním registračním impériem. Loď a provozovatel - viník v Budapešti je švýcarský. Prohrávat budou moderní skanzeny typu české kotliny. Proč? Zhloupnutá turistická masa se stala závislou na pohybu v neklidu a nepoznání. Neobejde se bez slibotechny – turismu. Přestože by již po tolika válkách a vojenských a technologických revolucích měla vědět, že Žádný osud nemůže přemoci osud (Publius Ovidius Naso, 43 - 17 př. n. l.), že Každý si sám určuje svůj osud, ale i sám za to platí (Euripidés, 480 - 406 př. n. l.), a že Dá zhloupnout osud tomu, koho zničit chce (Publilius Syrus, 1. století př. n. l.).

To platí i pro třetího obra, dnes již ex-obra. Dnes totiž narazil na dno v SRN. Nebyla to loď, ale stará tradiční politická strana SPD (Sociálně-demokratická strana Německa). Její mladá kapitánka Andrea Nahles (1970) to vzdala včas, sdělením na papíru v konferenčním sále.  Jenom krátkou dobu (zvolena byla 22. dubna 2018) si dovolila vyzkoušet politické rodeo, aby si uvědomila, že všední stres nedovoluje žádnou chybu v manévrování, jestliže jeden nechce spadnout ze sedadla. Mladé kapitánce, šéfce frakce a strany indukoval chybu v manévrování výsledek voleb do EP. Ten ji vnuknul ohlášení regulárních voleb předsedy frakce bez reflexe. Obě rozhodnutí (výsledek voleb do EP a představenstva) představují důkaz, že demokratické společnosti se nacházejí v hluboké a temné nejistotě bez východu se ctí.

Nejistotu a stav charakterizují tzv. populismus, skutečný šovinismus (tj. vyhrocený nacionalismus a víra v nadřazenost) a rostoucí autoritarismus. SPD, jako nejstarší a nejpočetnější politická strana v Německu a jedna z nejstarších až do současnosti existujících stran na světě, dostává poslední šanci. Podobně jako ji dostala česká ČSSD. Obě strany, SPD a ČSSD nebudou již spoluvládnout po příštích volbách. I zde platí: Dá zhloupnout osud tomu, koho zničit chce (Publilius Syrus).

Protože ale hloupost nezná meze, nevylučuji, protože si mohu představit, že i menší obřici typu českého premiéra budou poraženi, obsahem jednoho s uvedených citátů. Protože hloupost nezná meze i u politických, široce rozšířených cvrčků domácích (Acheta domesticus) stává se skutečností převzetí žezla - moci obřím firemním konsorciem. Jemu je cvrčky domácími dovolen sběr, ne starého papíru a odpadu, ale dat: bankovních, mileneckých a ne mileneckých kontaktů, pacientských dat apod. Výsledkem bude další, x-té potvrzení, že anonymita sociálních sítí patří minulosti, že kořen společenských konfliktů je opravdu společenský, a že společnost hloupne. Hloupne tak, že mladí pracující na YouTube a podobných vymoženostech budou vydávat doporučení jak volit a jakou politiku dělat (klima včetně) a budou spolurozhodovat a spoluvládnout. Mohu si představit i volební právo kojenců a rodičů, obojích schopných křičet, ale neschopných rozpoznat křik ze vzteku a z bolesti.

Proto, a aby bylo vše politicky korektní, budou i nadále nabízeny konzultace, rady a porady se strýcem ze zámoří. Ten to potvrzuje v dnešním vydání The Sunday Times a v předdveří státní návštěvy prezidenta Trumpa v Albionu. Návštěva začne v pondělí (3.6.2019), kdy by měl být příspěvek přístupný veřejnosti. Prezident doporučil, neplést si prosím doporučení s vměšováním se do voleb a do rozhodnutí (demokratického) parlamentu a vlády HM, že UK (Spojené království) by mělo opustit EU bez dohody, pokud se mu nepodaří vystoupit za podmínek, které si stanovilo. Aby to šlo hladce, procesu by se měl účastnit podle prezidenta Trumpa velmi chytrý člověk: lídr Strany pro brexit, Nigel Farage. Aby toho nebylo málo, protože všechny dobré věci a rady jsou tři, prezident vyjádřil podporu Boris Johnsonovi v jeho úsilí převzít po Therese Mayové vedení Konzervativní strany a vlády. Labouristický cvrček domácí ve velikosti malé turistické loďky na Temži a její kapitán, Jeremy Corbyn, obvinil prezidenta Trumpa z vměšování se do britských záležitostí. Kdo křičí, nekouše!Od 1.6. nekřičí a nekouše myšlenkami francouzský filozof, historik vědy a esejista, Michel Serres (1930 – 2019). Obr Serres se snažil dávat dohromady poznání věd s poznáním filozofickým a zanechal kromě kvalitního díla dva známé citáty, se všeobecnou platností: 1) Do knihoven se chodit musí, jistě, a člověk se musí stát učencem. Ale ať studujete a pracujete, jak chcete, ještě něco chybí. Nechcete-li jen opisovat, musíte z knihovny ven, na čerstvý vzduch. Jinak budete psát jen knihy z knih. 2) Cílem učení je konec učení, to jest vynalézání. Jaká to pravda!

K těm vynalézavým počítám edeX. Jedná se o společnost sektoru hightech. Nabízející ve spolupráci se švýcarskou univerzitou podnikatelská řešení s aplikací blockchain a investiční příležitost ve společnosti. Zahlédl jsem, že klíčovými IT specialisty jsou Indové. Ti opouštějí kalifornské pobřeží včas před blížícím se tsunami, podobně jako Číňané.

Finančnímu tsunami v EK se snaží zabránit evropský vynálezce: Jean-Claude Juncker. Doufám, že ne ze strachu o svůj důchod. Jeho inovativní návrh zní: Neobsazovat do listopadu 2019 volná místa komisařů. Uspoří se (prý) daňovým poplatníkům jeden milion Euro. Kdyby bruselsko – lucemburský vynálezce vystudoval v Bolognském systému, nedivil bych se. Proto se mi nabízí otázka: Jak se jmenuje ten Němec, který mi blbne v hlavě? Správná odpověď zní: Dědečku, to je přece starý známý Alzheimer!

Alzheimera pošlou na chvíli odpočívat vedoucí ruského fondu Historická paměť. Prvně v historii byl zveřejněn ruský originál paktu Molotova – Ribbentropa z roku 1939. Doporučuji zvědavým si udělat srovnání s doposud zveřejněnou pouze německou verzí paktu.

Pakty patří do kategorie, o které se těžko, nebo raději nikdy nemluví, podobně jako o tabu a známostech. K těm novým evropským tabu patří situace na Balkáně. Tam se již po několikáté ukazuje opravdová tvář OBSE v přechodu (vznikla 1975). OBSE neodsoudila konání albánských speciálních jednotek v Kosovských enklávách v předvečer zasedání OBSE ve Vídni. Boj proti korupci hlavního kosovského korupčníka indikuje působení Alzheimera u evropských médií, EK a všech demokratů. Ti neuslyšeli, a tudíž ani neokomentovali vyhrůžku na adresu EU zveřejněnou během interview korupčníka – prezidenta Hašima Tači, TV kanálu  Dukadjini: Jestliže bude EU pokračovat v izolaci Kosovo (míní zjednodušený vízový režim s EU, poznámka autora), my posoudíme možnost institucionálních akcí nebo referenda týkající se spojení s Albánií. My to můžeme uskutečnit s pomocí parlamentní rezoluce nebo referenda a můžeme tam zařadit Preševo, Bujaanovac a Medvěžku. Takové vyhrožování není bez pochyb v zájmu EU a Srbska. To se může např. zříci procesu vstupu do EU.

Vyhrožování je čistě v zájmu strýce ze zámoří. Výsledkem řešení situace na Balkánu, které se mi jeví v nedohlednu, je buď úplné zničení identity Srbska s pomocí EU, s následným pokračováním ničení Slovanů jinde v EU. To by odpovídalo geopolitice. Nebo nová válka, jejíž výsledek si netroufám odhadovat. Odhadnout ale mohu následky ultimáta USA na adresu EU – EK co se týče obranné politiky a vojenské techniky. Zájemcům o více doporučuji El Pais, studium materiálů PESCO a monitoring vojenské techniky v představitelné době. Jako třetí se nabízí plnohodnotné připojení k RF formou federační smlouvy (s patřičnou vojenskou garancí) a následnou integrací do EAHS. Proč?

Neúplnou odpověď nabízí závěrečné zamyšlení nad nedávným výrokem Jakov Kedmi, bývalého šéfa izraelské tajné služby Native ve spojení s médii, RT: K Rusku se přibližuje katastrofa. Podle Kedmi má několik komponent: 1) protivníci ruské moci včetně ruských emigrantů (typu Chodorkovského), 2) konání skandalistů špinících RF za peníze a se zahraniční podporou rusofobové, včetně vlád démonizujících RF a prezidenta Putina, 3) nekonečná řada korupčních skandálů bez odpovídajících veřejností požadovaných a očekávaných trestů a 4) konání politiků a priori ve vlastním zájmu. Nemám nic podstatného k dodání, píši o těchto nebezpečích často. Zmiňuji se o nich, protože obsahují nenávist a podobenství se Srbskem. Obojí je podobné hlouposti a staré lodi, která se vydala na cestu na rozbouřené moře bez uvědomění si nebezpečí a následků tsunami na pobřeží, odkud vyplula.

V RF žijí celá století různé národy, které vyznávají různé víry. Proto neexistuje v RF Islám-fobie, pronásledování Židů, nebo zákaz hebrejštiny či učení Konfucia. Bude li Kreml, o současné vládě nemluvím, pouze mlčet nebo se odkazovat na demokratické principy Ruské ústavy, nebude li preventivně jednat trestem s rychlým odsouzením k těžké práci v kolonii, a ne odvoláním GŘ v pátek, bude se opakovat v jiné podobě to, co se stalo po odvolání GŘ v pátek: Příští den, v sobotu došlo k výbuchu části závodu na výrobu trhavin s mnoha desítkami mrtvých. Případ Dzeržinska dokazuje mnohé. Včetně toho, že nikdo nemůže vyloučit, že prvořadým cílem Západu je zničit současnou formu spolužití s pomocí nevyléčitelně hloupých, ale vychytralých zrádců, s následným zničením identity RF jako suverénního státu.

Proč? Protože dosavadní mírové soužití v RF - modernizované lodě s nejnovější technikou a materiály, není v souladu s plány řešení problémů s obyvatelstvem modernizace neschopné lodě zvané EU, a do ní se stěhujících migrantů z cizích kultur pomocí starých a nových lodí s kvalitní navigací a výbavou. Obři naráží na malé a topí je bez okamžitého trestu. Jak dlouho ještě, nevím. Vím ale odpověď, když se mně ptají, třeba i při odletu z Prahy: Co tam budete dělat, nebo co budete dělat dnes večer? Odpovídám po pravdě: Zavolejte mi zítra, nebo řeknu Vám to osobně, až se vrátím. Nevím. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
14%
Ne
transparent.gif transparent.gif
70%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%