Svátek má: Tamara

Komentáře

Vojtěch Filip

poslanec PSP ČR (KSČM)

Neříkám očkování "NE", ale...

Přečetl jsem si na svém facebooku vzkaz od jedné z diskutujících, která mně žádá, abych se zasadil o to, že do zákona o očkování proti covidu bude zařazen paragraf ve smyslu toho, že očkování je dobrovolné,...

...že nesmí být žádným způsobem vymáháno a že očkováním nesmí být podmíněn výkon základních lidských práv a svobod.

Podle zveřejněného návrhu zákona a vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného by očkování mělo být dobrovolné a zdarma. Mě však zneklidňují dva momenty, které s názorem oné diskutující těsně souvisí.

Obavy lidí z vakcíny proti covidu totiž nejsou ojedinělé. Spíš bych řekl, že opak je pravdou. Lidé se tohoto očkování prostě bojí. Mnozí, a není jich málo, mají strach z vedlejších účinků vakcíny. Jistě, obecně se očkujete kvůli efektivnosti, nikoli pro efekt. Pokud by nás proticovidová vakcína měla zbavit epidemie do té míry, že se vrátíme k normálnímu životu, potud by bylo vše v pořádku.

Jenže tu je několik ale... Ale co když jde o očkování jen na efekt, ale co když jde v prvé řadě jen o obrovský byznys, ale co když bude očkovací látka vyvolávat nežádoucí vedlejší účinky?

Vůbec se těmto obavám nedivím, neboť i sama epidemie vyvolává od počátku spousty otazníků. Třeba, zda vakcína bude podléhat notifikaci stran Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle mého názoru by jednoznačně notifikována být měla. Nejen kvůli zákonné povinnosti, ale i kvůli větší důvěryhodnosti pro občany.Tu však rozhodně neposiluje nedávné prohlášení profesora Prymuly, který v rozhovoru pro MF Dnes zmínil plán Evropské unie, resp. jakéhosi vakcinačního pasu, coby motivace pro očkování. Uvedl doslova: "Pokud se bude jezdit do zahraničí na průkaz, který řekne: Já jsem byl očkován a mohu jet kamkoli a nemusím prokazovat, že jsem byl testovaný, nebo že budu smět chodit bez roušky, to je podle mě velká motivace. A myslím si, že, řekněme v červnu, si to najednou lidé rozmyslí a budou po očkování volat. Pak možná nebude dostatek vakcíny." Přeloženo do reality dnešních dnů - bez vakcinačního pasu se za hranice nedostanete, aniž byste se, bude-li to vyžadováno, nechali před odjezdem testovat či po příjezdu do cizí země podstoupili povinnou karanténu. Ovšem a samozřejmě (jak jinak) - i vakcinační pas je na bázi dobrovolnosti (prý pozitivní motivace k očkování), ale...

Budu-li hovořit sám za sebe, mně scházejí informace a odpovědi na výše uvedená "ale". Až tyto informace dostanu, po té se rozhodnu. Čili neříkám očkování NE, ale...   

Vojtěch Filip

Zoufalý čin vlády USA vůči plynovodu Nord Stream 2

Zoufalý čin vlády USA vůči plynovodu Nord Stream 2

Vojtěch Filip 

10. srpna 2021
Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Stálo nám angažmá v Afghánistánu za to?

Stálo nám angažmá v Afghánistánu za to?

Vojtěch Filip 

18. července 2021
Marné snahy Spojených států a jejich vazalů z NATO nastolit v Afghánistánu ‚Pax Americana‘ po 20 letech, neslavně končí.

MEDIOKRACIE jako drbny před obchodem

MEDIOKRACIE jako drbny před obchodem

Vojtěch Filip 

25. května 2021
Už je to tady zase, eskaluje se napětí a používají se silná slova " bezprecedentní akt státního terorismu"... tak komentují média nouzové přistání Boeingu 737 společnosti Ryanair v Minsku.

Buďme pamětliví skutečných přátel

Buďme pamětliví skutečných přátel

Vojtěch Filip 

9. května 2021
V našem českém národě a záměrně používám tento termín, viz níže, společně s úpadkem školství a vzdělanosti, pod vlivem agresivních mediálních útoků a pokusů o překrucování historie, jsme ztratili pokoru.

Politika a diplomacie

Politika a diplomacie

Vojtěch Filip 

27. dubna 2021
Politika má vždy nejen svůj vnitrostátní charakter, ale také vnější vlivy a pro nás dialektiky nepochybně i svou vnitřní provázanost.

K situaci na východě Ukrajiny

K situaci na východě Ukrajiny

Vojtěch Filip 

20. dubna 2021
Situace na východě Ukrajiny se překlopila do další fáze hluboké krize, na začátku které byl násilný státní převrat na Majdanu, vyhnání legálně zvoleného prezidenta země a nastolení oligarchicko-fašistického režimu v Kyjevě.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%