Svátek má: Zdislava

Komentáře

Ministerstvo obrany v laufu obrazek

Prakticky obden se z médií dovídáme o dalších a dalších zbytečných nákupech vojenské techniky, materiálů či zbraňových systémů ministerstvem obrany.

Vláda projednává informaci o nákupu 16 nových raketometů RBS-70NG švédského výrobce Saab Dynamics AB za bratru 1 miliardu korun bez DPH.

Tyto raketomety s raketami krátkého doletu mají dosah 5 až 10 kilometrů. Jsou určeny k ničení vrtulníků či letadel, ale také střel s plochou dráhou letu a klouzavých pum. Proti komu vlastně mohou být prakticky použity? Eventuelní teroristé přeci ani helikoptérami nebo raketami s plochou dráhou letu nedisponují. Je to zkrátka jen další vyhazování peněz daňových poplatníků, abychom udělali dobře zahraničním výrobcům zbraní a zvýšili životní úroveň některých zainteresovaných politiků a vysokých státních úředníků.

Záminkou je „přání či požadavek“ amerického prezidenta Donalda Trumpa na dramatické navýšení vojenských rozpočtů až na 2 procenta HDP. V českých podmínkách by to znamenalo jít z dnešních 52 miliard korun na téměř dvojnásobek vojenských výdajů. Zbytečnost takovýchto výdajů je zřejmá, jde jen o další vyhazování peněz ministerstvem obrany a českou armádou.

Jiří Paroubek
vasevec.cz