Svátek má: Zina

Komentáře

Kdo u nás chce rakety?

V tomto týdnu jsem již 2.března na Vaši věci napsal předvídavě článek: "A teď nám začnou vnucovat americké rakety".

Pár dní předtím se mě totiž novinář z Blesku vtíravě zeptal, zda jsem nepřehodnotil svůj odmítavý postoj k umístění americké vojenské základny na našem území. Zda mě vývoj za posledních 13-14 let nepřesvědčil o potřebě změnit tento svůj postoj. A zejména měl zřejmě na mysli vývoj posledních dvou týdnů.

Ve své prvním článku 2.3. jsem komentoval tento jeho dotaz předvídavě jako součást počínající mediální kampaně, kterou bych pracovně nazval "Prozření hříšníků". Tím hlavním hříšníkem jsem podle bulváru, který se této akce chopil, pochopitelně já, coby tehdejší lídr sociálně demokratické opozice. Já jsem se samozřejmě milému novináři vysmál a řekl jsem mu suše jen tolik, že jsem tady nechtěl mít ani sovětské, ani americké vojenské základny.

Snad jsem měl ještě dodat, že jsme suverénním státem, který nepotřebuje žádný speciální dohled a poručníkování. Vládnout si dokážeme sami. Dalším hříšníkem, který se podle Blesku rovněž nepolepšil, stejně jako já, byl Luboš Zaorálek. Ten si vedl v kampani proti umístění amerického radaru 50 km od Prahy v Brdech v letech 2007-2008 opravdu velmi zdatně. A Luboš přinesl Blesku důležitou informaci, se kterou se mně svěřil před léty po jednání s tehdejším viceprezidentem Bidenem. A sice, že Obamova prezidentská administrativa neměla zájem, narozdíl od předchozí Bushovy administrativy, umístit na našem území vojenskou základnu. Blesk se dopustil vůči Zaorálkovi poněkud podpásového úderu, neboť dal k tomuto jeho vyjádření ještě možnost zpochybňující reakce Schwarzenbergovi a Parkanové. Ti pochopitelně trpěli ztrátou paměti, já ale ztrátou paměti netrpím. Mně bezprostředně po jednání s Bidenem Zaorálek tuto informaci skutečně poskytl.

Ostatně i já jsem hovořil při jeho tehdejší návštěvě v Praze s viceprezidentem Bidenem a ten mi naznačil, že USA s výstavbou dříve zamýšlených základen v Česku a v Polsku už nepočítá. To se koneckonců také s jistým časovým odstupem stalo. Tato fakta potvrzují v plném rozsahu Zaorálkovo svědectví.

Jinak, polepšených hříšníků mnoho v článku v Blesku nebylo. Vlastně to byla hlavně Issová, která náhle prozřela. A zřejmě by byla ráda, abychom tady 50 km od Prahy měli uplacírovanou americkou základnu s radarem, na který by namířili už před lety Rusové, kteří tak rádi přeceňují všechna vojenská nebezpečí za svými hranicemi, rakety středního doletu z Kaliningradské oblasti. Nečekám, že slečna (nebo paní) Issová bude mít takový rozhled, aby pochopila, že v politice a zejména pokud jde o vojenskou oblast, protivník vždy hledá možnost vytvořit rovnováhu sil. Já ale o ruské rakety středního doletu namířené na Prahu vůbec nestojím.Abych nezapomněl, slečna (nebo paní) Issová je zřejmě tatáž osoba, která spolu se svým kolegou Mádlem v proslulé akci "Přemluv bábu, dědka" před sněmovními volbami 2010 oblbovala důchodce a strašila je levicí. Důsledkem této předvolební manipulace bylo také to, že v letech 2010-2012 za Nečasovy a Kalouskovy vlády, čeští důchodci nad svými důchody zaplakali. Pokud si dobře vzpomínám na statistiky, tak reálné důchody v těch letech dokonce klesaly. Gratuluji ještě dodatečně slečno (paní) Issová, projevila jste tehdy velkou "předvídavost".

Ještě musím zmínit jeden podpásový úder Blesku. Ve svém článku v části věnované mé osobě se redakce neštítí použít údajné citace z WikiLeaks, podle které jsem se měl na americké ambasádě vyjádřit, že můj postoj je jen "politický kalkul". Je to fujtajbl tvrzení, ale koneckonců má racionální základ v jediné věci. Tehdy 70-80% českých občanů projevovalo nesouhlas s umístěním americké základny na našem území. Jen politik na hlavu padlý by za těchto okolností šel proti zájmu národa....

A chci dodat ještě jednu věc. Pokud snad někdo z českých politiků najde kuráž, povzbuzený svými americkými přáteli, prosazovat u nás znovu umístění vojenské základny USA, postavím se rád do čela - pokud o to ovšem lidé z té organizace budou stát - hnutí NE základnám.


Jiří Paroubek

Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
14%
Ne
transparent.gif transparent.gif
69%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%