Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Tisková mluvčí Bílého domu odmítla komentovat Bidenova slova

Tisková mluvčí Bílého domu odmítla komentovat Bidenova slova

Tisková mluvčí  Bílého domu Jen Psaki odmítla objasnit, zda jsou slova amerického prezidenta Joe Bidena o ruském protějšku Vladimírovi Putinovi „nadsázkou“.

Jen Psaki, tisková mluvčí Bílého domu
18. března 2021 - 09:01

Joe  Biden na otázku médií, zda považuje svůj ruský protějšek za „zabijáka“, odpověděl, že ano. Poznamenal také, že Putin je zodpovědný za údajné zasahování do amerických voleb.

„Nemám co dodat," odpověděla Psaki na briefingu, když byla dotázána, zda jsou Bidenova slova také "nadsázkou" nebo znamenají jejich přímý význam.

Dodala, že Biden již dříve uvedl, že se nebude „omezovat“ při vyjadřování svého postoje, a to ani v přímých kontaktech s ruským vedením, ani ve veřejných hodnoceních.

Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na Bidenova slova, pozvalo ruského velvyslance ve Washingtonu ke konzultacím  do Moskvy s cílem analyzovat další vývoj vztahů s USA.

Podle ruských politiků se dopustil Biden nejen urážky Vladimira Putina, ale i občanů Ruska. Odvolání ruského velvyslance z Washingtonu ke konzultacím je podle nich adekvátní řešení.Co řekl Biden v rozhovoru na ABC News

Prezident Joe Biden říká, že věří, že ruský vůdce Vladimir Putin je zabiják bez duše - a slíbil, že Putin brzy „zaplatí cenu“ za zasahování do amerických voleb v roce 2020 a pokus o zvýšení šancí na znovuzvolení tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa .

Biden uvedl, že minulý měsíc varoval Putina ve své první výzvě ruskému prezidentovi po nástupu do funkce, že v případě potvrzení tohoto vměšování se pomstí.


„Rozhovor začal, řekl jsem, znám tě a ty mě. Pokud zjistím, že k tomu došlo, buďte připraveni, “ řekl Biden ABC News v rozhovoru, který byl vysílán ve středu„ Good Morning America “.

Rozhovor byl předtočen v úterý, ve stejný den, kdy americká národní zpravodajská rada vydala zprávu,  že Putin během volebního cyklu 2020 autorizoval aktiva zpravodajských služeb na podporu dezinformací proti Bidenovi prostřednictvím amerických médií a lidí blízkých Trumpovi.

„Zaplatí cenu,” řekl Biden k Putinovi.

Na otázku, jaká cena to bude, odpověděl Biden: „No, brzy uvidíš.“

Bidenova administrativa počátkem tohoto měsíce uvalila řadu sankcí na vysoce postavené ruské úředníky, mezi něž patří i Putinovi náměstci a šéfové štábů, za otravu a následné uvěznění vůdce opozice Alexeja Navaľného. Navalnyj sice svou otravu přežil, ale podezřele zemřelo mnoho Putinových kritiků, píše se v článku CNBC.

Když byl Biden dotázán, zda věří, že Putin je zabiják, prezident odpověděl: „Ano.“

Biden rovněž potvrdil dřívější zprávy, které Putinovi v roce 2011 osobně řekl, když sloužil jako americký viceprezident, že Putin „nemá duši“.

„Nebyl jsem chytrý člověk, byl jsem s ním sám v jeho kanceláři,” řekl Biden.

„Tak se stalo to, co  prezident Bush řekl, že jsem se mu podíval do očí a viděl jeho duši. “

„Řekl jsem, podíval jsem se ti do očí a nemyslím si, že máš duši.” A ohlédl se a řekl: „Rozumíme si,“ vzpomínal Biden.

Bidenova silná slova o jeho ruském protějšku jsou v ostrém kontrastu s Trumpem, který roky v úřadu odmítal kritizovat Putina za zasahování do voleb v roce 2016, nebo dokonce připustil, že se to stalo, jak zjistila opakovaná vyšetřování.

V roce 2017, kdy tehdejší moderátor Fox News Bill O’Reilly nazval Putina „zabijákem“, Trump reagoval s tím, že americké chování je stejně špatné jako chování ruského prezidenta.

„Je tu spousta zabijáků, máme spoustu zabijáků,” řekl Trump.

„Myslíš si, že naše země je tak nevinná?” Zeptal se Trump O’Reillyho.

(rp,pekarek,prvnizpravy.cz, tass, ria, cnbc, foto:arch.)