Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Rusko může „uzavřít“ přístav Oděsa: Světový trh s obilím je rozbouřený

Rusko může „uzavřít“ přístav Oděsa: Světový trh s obilím je rozbouřený

Krize mezi Ukrajinou a Ruskem, dvěma největšími světovými producenty pšenice a kukuřice, způsobila prudký nárůst cen těchto a dalších potravinářských komodit.

Oděsa - přístav
17. února 2022 - 07:20

Trhy jsou otřeseny jak tvrdými politickými prohlášeními, tak fámami o námořní blokádě v případě ozbrojené eskalace, informuje 16. února France-Presse (AFP).

Zemědělské komodity, které jsou obvykle mnohem méně volatilní než například ropa, jsou nyní často vystaveny velkým vzestupům a pádům, poznamenává francouzská tisková agentura.

„Trh nezná žádné nuance: buď je to válka a jde to nahoru, nebo je to mír a jde to dolů,“ říká Gauthier Le Molgat , analytik společnosti Agritel.

Tento týden se trhy s obilím změnily třikrát za méně než 24 hodin: nejprve kvůli optimistickému tónu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova minulé pondělí, poté kvůli zprávám o přestěhování americké ambasády na Ukrajině z Kyjeva do Lvova a nakonec po prohlášení Moskvy o stažení jednotek z cvičení v oblasti ukrajinských hranic, uvádí AFP.

Ceny jsou zvláště vysoké u pšenice, přičemž USDA odhaduje Rusko jako největšího světového vývozce a Ukrajinu jako čtvrtého. Tyto dvě země představují téměř třetinu světového obchodu s pšenicí.

Co se týče kukuřice, Ukrajina je čtvrtým největším exportérem s podílem na trhu přibližně 22 procent.

Zatímco světové ceny pšenice rostou, na Ukrajině se jejich vlastní ceny za poslední měsíc podle S&P Global Platts snížily o čtyři procenta.

„Pokud zůstaneme v latentním konfliktu, volatilita bude pokračovat a Rusko a Ukrajina v tom budou poraženými,“ věří Le Molgat. „Jejich měny se znehodnotí a jen málokdo se odváží nakupovat na dálku bez zaručeného doručení."

Ukrajina je také největším vývozcem slunečnicového oleje, Rusko je na tomto trhu druhé, podotýká AFP.

„Viděli jsme některé zákazníky, kteří odmítli koupit slunečnicový olej na Ukrajině, protože se obávali, zda by mohli získat zboží, pokud by dodavatelská země byla zapojena do vojenského konfliktu s Ruskem," řekl Arlan Suderman.Obchodníci s komoditami jsou nuceni uvažovat o nejhorším scénáři. Pokud dojde ke konfliktu a Rusko zablokuje přístav Oděsa, bude mít Ukrajina podle Le Molgata problémy s exportem.

„V takové situaci si lze představit, že dojde k ekonomickým sankcím. Spojené státy se tak mohou rozhodnout zakázat obchod s ruskou pšenicí v dolarech,“ předpovídá.

Kromě Ukrajiny a Ruska budou nejvíce postiženy země, které jsou největšími odběrateli jejich obilí, tedy Egypt, Turecko, Indonésie a Maroko. Budou nuceni hledat produkty jinde, případně za vyšší cenu.

Pšenice a kukuřice jsou aktuálně o 22 procent, respektive o 18 procent vyšší než cenové hladiny zaznamenané ve stejném období loňského roku.

Nadcházející úrodu pšenice v USA ohrožuje sucho na jižních pláních země, zatímco v Argentině a Brazílii se očekává, že nedostatkem deště bude trpět také úroda kukuřice.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%