Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Moralesovo letadlo bylo přinuceno přistát ve Vídni

Moralesovo letadlo bylo přinuceno přistát ve Vídni

Letadlo bolivijského prezidenta muselo při cestě z Moskvy přistát ve Vídni kvůli podezření, že se na jeho palubě nachází Edward Snowden.

David Choquehuanca, bolivijský ministr zahraničí
3. července 2013 - 08:00
Edward Snowden je stíhán Spojenými státy za vyzrazení tajných informací. Snowden strávil několik posledních dní na moskevském letišti v tranzitním prostoru.

„Přistáli jsme kvůli ničím nepodloženému podezření, že je na palubě pan Snowden. Nevím, kdo si tuto lež vymyslel. Ten člověk chtěl ale poškodit naši zem,“ rozhořčeně vysvětloval incident bolivijský ministr zahraničí David Choquehuanca. 

Ministr zahraničí Choquehuanca také potvrdil, že Francie a Portugalsko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro letadlo bolivijského prezidenta z důvodu podezření, že na palubě je Spojenými státy hledaný Edward Snowden, ministr k tomu dodal, že to byla velká lež.

"Nevíme, kdo si vymyslel tuto lež, ale chceme se obrátiti k mezinárodnímu společenství s vyšetřením tohoto nespravedlivého útoku na naši zem," řekl ministr.

Portugalsko a Francie budou podle něj muset vysvětlit, proč jim bezdůvodně odmítli přelet nad jejich územími a donutili je tak přistát ve Vídni. Před francouzským velvyslanectvím v La Pazu protestovaly stovky Bolivijců. Nucené přistání prezidentského letounu ve Vídni označují za urážku. 

Rakouský mluvčí ministerstva zahraničí potvrdil, že na palubě nebyl hledaný Edward Snowden.

(rp,foto:arch.)