Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Co pojí Andreje Babiše s Andělem smrti?

Co pojí Andreje Babiše s Andělem smrti?

<< EXKLUZIVNĚ >>  Redakce serveru Prvnizpravy.cz přináší exkluzivně další pokračování kauzy týkající se společnosti Masokombinátu Písek, která započala v polovině devadesátých let a dodnes není vyřešena.

Ilustrační foto
16. dubna 2018 - 01:42

Pomalu ale jistě začíná být jasné proč. Před časem prohlásil premiér Andrej Babiš v souvislosti s jeho trestním stíháním a kauzou Čapí hnízdo, že se stal obětí policejně-podnikatelské a justiční mafie, a celá kauza že vznikla na základě objednávky šéfů této nebezpečné kriminální organizace. Jinými slovy prohlásil, že žijeme v prohnilém a zkorumpovaném státě, kde je spravedlnost opravdu „slepá“, a její kroky určuje nebezpečný „spolek“ soudců, státních zástupců a policistů napříč jednotlivými složkami Policie ČR řízený několika bossy českého podsvětí, které v rámci tzv. „politické korektnosti“ v dnešní době raději nazýváme lobbisty či kontroverzními podnikateli.

Andrej Babiš konkrétně nařkl elitní expolicisty Igora Gáborika a Radka Holuba, trestně stíhaného právníka Drahomíra Šachtu a kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga. Obecně však svým nařčením otevřel Pandořinu skříňku, neboť de facto označil některé orány policie ČR a český justiční systém za zkorumpovaný.

Svým výrokem si vysloužil kritiku z řad soudců, policejních důstojníků či některých státních zástupců a řady politiků. Z dokumentů, které má redakce k dispozici však vyplývá, že ona kritika nebyla tak zcela na místě, a že premiér Babiš ťal svým výrokem takzvaně do černého. Ať už se to týká jeho trestního stíhání „na objednávku“ či zkorumpovaného prostředí jak u složek policie, tak i v české justici obecně.

PSALI JSME: Učiní Lenka Bradáčová konec éry další podnikatelsko-policejní mafie?

A jaké je pojítko mezi současným trestním stíháním Andreje Babiše a více jak dvacet let trvajícím soudním sporem a stále nevyřešenou kauzou Masokombinátu Písek? Jsou to právě jména, která premiér Babiš zmínil v souvislosti s jeho stíháním a kauzou „Čapí hnízdo“, a která též figurují velmi výrazně v časovém průřezu kauzy Masokombinátu Písek.

Veřejnost má jistě v paměti jméno elitního policisty a bývalého šéfa pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu. Ten skončil krátce poté, co jeho útvar zadržel právě mj. expolicistu Igora Gáborika a jednoho z jeho kompliců, sloužícího policistu Radka Holuba. Šlachta o akci s odstupem hovořil jako o operaci Gáborík. A podle něj zatčení Gáboríka, údajného zdroje informací pro řadu vlivných osob, souviselo s rychlou snahou o reorganizaci policie. Reorganizace elitních útvarů policie byla zahájena před pár lety takřka ze dne na den, a jak k tomu dodal Šlachta, údajně začala den po operaci Gáborík,“ řekl Šlachta.

Gáborik a Holub byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele, přijetí úplatku, podplácení a pro přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. „Trestná činnost se týkala neoprávněného předáváním informací z probíhajících trestních řízení a informací z lustrací uzavřených systémů bezpečnostních složek“, prohlásila tehdy krátce po zatčení pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

A právě Igor Gáborik též figuruje v kauze Masokombinátu Písek, společně s obviněným policistou Stanislavem Rajtmajerem, což býval jeden z hlavních kompliců Anděla smrti Tomáše Linharta. Linhart před lety například zařídil přes Rajtmajera, aby „vykonstruoval“ obvinění, záhájil úkony trestního stíhání a uvalil vazbu na majitele Masokombinátu Písek Čestmíra Motejzíka, aby ho tak donutil k proplacení směnky v hodnotě 75 mil. Kč.

Paradoxem je, že na základě nových důkazů bylo na majitele Masokombinátu Písek před několika dny podáno trestní oznámení. Na podivné praktiky a machinace šéfa a majitel Masokombinátu Písek Čestmíra Motejzíka upozornila redakce serveru Prvnizpravy.cz před časem v článku „Dva v jednom aneb bude Lenka Bradáčová ženou štěstěny?“. Redakce se též snažila získat od pana Motejzíka vyjádření a odpovědi na zaslané otázky (jsou uvedené ve zmíněném článku, pozn. redakce), ale marně. Motejzík nereagoval ani na opakované výzvy.

Ježek v kleci

Příběh Masokombinátu Písek, který je doprovázen více jak dvacetiletým soudním sporem, bychom mohli začít psát na základě nových poznatků, výpovědí svědků a dokumentů již od samého počátku devadesátých let, např. s tajemným názvem „Ježek v kleci“. Škoda jen, že bychom nemohli (a bohužel nebudeme) psát krásné příběhy se šťastným koncem, tak jak to bravurně dovedl Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy.

Skutečný příběh opravdu začal již v době první privatizace, Ježek zůstal Ježkem jen klec se změnila v sídlo Fondu národního majetku a bohužel, jak se zdá, je prosáklý krví, řadou podivných úmrtí, podvodů, výhrůžkami, tunelováním, úplatky, krádežemi a nebývalou korupcí sahající až do těch nejvyšších pater české politiky. Některá jména široké veřejnosti nejspíše nic neřeknou, ale zamrazí je hodnosti a funkce, které tyto osoby zastávali. Další aktéry této kauzy a řady dalších na ni navazující však nebudou pro čtenáře velkou neznámou. Stovky jmen zveřejní redakce postupně tak, aby byly jasně popsány okolnosti a vazby účastníků tohoto takřka hororového příběhu.

V minulém článku „Ve šlépějích Františka Mrázka kráčí Anděl smrti“ upozornila redakce na velmi znepokojivá fakta, která poukazovala na velmi nestandardní kroky a úkony ze strany některých státních zástupců, policejních vyšetřovatelů, soudců a dokonce i ze strany Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Andělem smrti“ označil kdysi ve své reportáži na TV nova investigativní reportér Josef Klíma jednoho z hlavních aktérů této kauzy Tomáše Linharta, kontroverzního podnikatele s kriminální minulostí.

Padne Babiš nebo tzv. Podnikatelsko-policejní a justiční mafie?

Dlouhá léta se v médiích hovoří o tzv. podnikatelsko-policejní a justiční mafii, ale časem se z tohoto označení stala pouhá fráze či vhodné heslo pro volební kampaně hlásající „Skoncujeme s korupcí“. Pomineme-li komický prvek na naší politické scéně zvaný Věci veřejné, pak nejsilněji se nechal slyšet ještě před vstupem do politiky ve své první velké televizní debatě právě Andrej Babiš. Každopádně, více jak dvě desítky let avšak „skutek utek“.

PSALI JSME: Dva v jednom aneb bude Lenka Bradáčová ženou štěstěny?

Jak se ale ukazuje, kauza Masokombinátu Písek může přinést velký třesk, což postupně vyplývá z analýzy a ověřování řady dokumentů, nahrávek (o jejichž existenci nemají jednotliví aktéři nejspíše dosud ani tušení), ale též ze stovek spisů a tisíců stránek úředních záznamů protokolů např. ze 4. oddělení Inspekce ministra vnitra, Služby kriminální policie a vyšetřování (SPOK), Městského státního zastupitelství v Praze, Krajského a okresního státního zastupitelství v Českých Budějovicích či Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4, dále záznamů a výpovědí bývalých či stále sloužících operativních důstojníků z řad Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), bývalých příslušníků složek Policie ČR, např. ze Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV), Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (SPOK) či z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, nebo na základě exkluzivních svědectví aktérů či přímých účastníků této bizardní kauzy.

PSALI JSME: Odhalí Bradáčová žábu na prameni? Pro lidi je symbolem spravedlnosti

Redakce Prvnizpravy.cz postupně analyzuje veškeré materiály, které má k dispozici, a připravuje pro své čtenáře sérií článků, které budou mapovat a dávat do souvislostí věci o tzv. „podnikatelsko-policejní a justiční mafii“ dosud nezveřejněné. Redakce zároveń konzultuje vybrané dokumenty a materiály s bývalým elitním policistou, který se desítky let zabýval odhalováním závažné hospodářské a kriminální činnosti a léta působil ve zpravodajských službách Policie ČR, aby svým čtenářům přínášela co nejpřesnější a nejrelevantnější informace v této dosud nepřehledné kauze. Redakce bude též postupně zveřejňovat jednotlivé dokumenty, spisy, úřední záznamy či nahrávky, popř. jejich části.

Anděl smrti vs. Anděl spravedlnosti

Od doby, kdy jsme koncem loňskoho roku zveřejnili první článek týkající se kauzy Masokombinátu Písek, obdržela redakce desítky dopisů, dokumentů a spisů, také pár audiovizuálních náhrávek. Autencitu nyní prověřujeme. Kuriozitou je ale anonymní dopis, který redakce obdržela teprve před pár dny, a kde se autor podepsal jako Anděl spravedlnosti. Zároveň přiložil dopis, který zaslal pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. Není bez zajímavosti, že valná většina informací koresponduje s fakty, jejichž relevanci a autencitu si již redakce ověřila na základě materiálů, které má k dispozici.

A protože svým podpisem "Anděl spravedlnosti" vnesl neznámý autor do této bizardní kauzy lehký závan "poetiky", uvítáme jeho další podněty. Stejně jako se i za něj zeptáme na pražském vrchním státním zastupitelství Lenky Bradáčové, jak s obdrženými podněty zachází. Možná nečte "anonymní dopisy", ale jak si redakce ověřila, k jejím rukám se nedostanou ani dopisy adresované přimo jí. A to ani v případě jednoho z hlavních aktérů kauzy Masokombinátu Písek. Místo ní odpovídá státní zástupce Mgr. Vladimír Novák.


Napadá vás otázka, jakou roli hraje v příběhu Masokombinátu Písek, a zda-li vůbec, tento státní zástupce ? Otázka je, jak se říká, velmi trefná, neboť pro čtenáře už jistě nebube překvapením, že státní zástupce Mgr. Vladimír Novák působící v současné době na Vrchním státním zastupitelství v Praze není v této kauze žádným nováčkem.

Přehledné a podrobné informace o Mgr. Vladimírovi Novákovi a pro začatek o několika dalších zajímavých aktérech této kauzy (např. současní či bývalí policisté či státní zastupci jako jsou plk. JUDr. Vladimír Vacek, pplk. JUDr. Jaroslav Macháně, pplk. Miroslava Marková, kap. JUDr. Zdeněk Mračno, pražský vyšetřovatel Václav Řežábek, Bc. Jaroslav Vodný, mjr. Luděk Hackel, pplk. JUDr. Vladimír Zmrhal, Mgr. Martina Chlumská, pplk. Mgr. Jiří Mazánek, státní zástupce pro Prahu 4 JUDr. Žaba, mjr. JUDr. Josef Černý, por. Bc. Josef Mandík, kap. Bc. Zdeněk Kopecký, vyšetřovatel SKPV Praha 1 či někdejší nám. ředitele SPOK plk. Josef Holub či další zajímaví aktéři jako jsou Mikuláš Tomin, Helena Rejholcová či Eva Vítková, to vše vám přineseme v chystaném článku "Kdo je kdo v kauze Masokombinátu Písek".


Bar „U Václava“ měl oči a uši

Kdo všechno se scházel v pražském baru „U Václava“ nebo v kanceláři poblíž Ungeltu, která patří vlivnému leč kontroverznímu podnikateli a lobbistovi? Co všechno se stačilo u kávy probrat? Jaký je společný jmenovatel předlistopadové éry, vysokých komunistických činitelů (jako byl např. Miroslav Štěpán) a pražských veksláků, kteří nikdy nepracovali a přesto nashromáždili miliardové jmění? Anebo selským rozumem položená otázka: Proč a nebo díky „komu či čemu“ nebyla celá řada závažných hospodářských kauz nikdy vyřešena?

To vše se dočtete v dalších článcích připravovaných exkluzivně redakcí serveru Prvnizpravy.cz.


(svob., prvnizpravy.cz,foto mar)