Svátek má: Alan

Politika

Velikost textu:

Volí předseda ČOV Kejval strategii nomenklaturní a stalinistickou?

Volí předseda ČOV Kejval strategii nomenklaturní a stalinistickou?

Již dlouho neprovázely volby na funkci předsedy Českého olympijského výboru tolik vášní, jako je tomu nyní.

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru
22. února 2021 - 12:50

Vládní omezení zabránily konání volby v původně plánovaném termínu, který byl v říjnu loňského roku, po několika odkladech rezignovalo vedení ČOV na svolání řádného Pléna ČOV a rozhodlo se pro zcela netradiční formu volby, kdy údajně oprávnění volitelé (námitky jsou v řešení soudu) se dostaví během pátku 26. února do sídla ČOV a provedou volbu.

Jestli jde opravdu o férovou soutěž, se dozvíme asi až s velkým zpožděním. Volební komise byla určena vedením ČOV, které je závislé na výsledku nadcházejících voleb. Že se blíží hned dvoje olympijské hry, je známý fakt, akreditace a členství v odborném týmu ČOV je jistě atraktivní věc pro některé z volitelů.

Co před volbami, během kterých je zapovězena diskuze (stejně jako tomu bývalo před více než třiceti lety v našem socialistickém státě), zaráží nejvíce, je postoj současného předsedy ČOV Jiřího Kejvala ke kritice zacházení s financemi během jeho působení včele ČOV. Dosluhující člen výkonného výboru ČOV Karel Bauer sepsal jakousi knihu hříchu a prezentoval mailem všem členským subjektům ČOV, následně se objevila i v médiích. Vzhledem k závažnosti tvrzení a zabránění diskuze ze strany ČOV se dalo očekávat, že tento materiál rozporuje sám Kejval alespoň na předvolebním setkání s vybranými novináři týden před volbami vedení. Výsledkem je strčená hlava do písku, případně domněnka, že se dotyčný materiál k rukám pana předsedy nedostal a tudíž není se k čemu vyjadřovat.


Žádná kritika, žádný jiný názor vlastně neexistuje. Je smutné, že se sportovní prostředí vrací zpět do dob minulých, kdy se většina z nás styděla za soudruhy Jakeše a Husáka, kteří nám říkali, jak naše země vzkvétá. Nebo k praktikám pana doktora Hušáka, jehož styl vedení a arogance k pluralitě myšlenek přivedly zlaté vejce českého sportu – Sazku – k insolvenci a nucenému prodeji. Možná se není co divit, když předseda Kejval s panem Hušákem čile obchodoval a zřejmě se mnohému přiučil. Stejně jako v případě pádu Sazky i výsledkem současného vedení ČOV, kde je Jiří Kejval jako jediný (!) statutárním orgánem, existuje pouze jeden prohrávající. Tím je český sport, nejen ten olympijský.  

(svob, prvnizpravy.cz, foto: arch.)