Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Učiní Lenka Bradáčová konec éry další podnikatelsko-policejní mafie?

Učiní Lenka Bradáčová konec éry další podnikatelsko-policejní mafie?

<< EXKLUZIVNĚ >>  Redakce serveru Prvnizpravy.cz obdržela materiály ohledně kdysi velmi žhavé kauzy týkající se společnosti Masokombinát Písek, která započala v polovině devadesátých let a dodnes není případ vyřešen.

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze
19. července 2017 - 03:20

V kauze se jednalo o směnku na 75 miliónů korun, kterou chtěl po jihočeském podnikateli Čestmíru Motejzíkovi a spolumajiteli několika masokombinátů a velkostatků, vyplatit pražský obchodník s pohledávkami Tomáš Linhart. Za zmínku stojí i fakt, že ve vleklém sporu, kdy Motejzík úřadům předkládal řadu argumentů, že směnka je zfalšovaná, se sám ocitl v r. 2002 na pět měsíců ve vazbě. Po ukončení šetření policie však poté státní zástupkyně případ definitivně odložila s verdiktem, že pan Motejzík se žádného trestného činu nedopustil.

Policejní mafie
Za mříže pomohl Motejzíkovi bývalý policista Stanislav Rajtmajer, který s Linhartem spolupracoval a neoprávněně předával Linhartovi dokumenty ze spisu. Motejzík tehdy vypovídal, že na něj Linhart vyvíjel obrovský nátlak a netajil se tím, že dokáže díky svým kontaktům u policie a státního zastupitelství cokoli zařídit.

Tajemný Tomáš Linhart
Ačkoli se Linhart vždy vydával za řádného podnikatele, tento původně vekslák z éry konce osmdesátých let svými aktivitami připomíná spíše aféru nechvalně známého Berdychova gangu. Linhartovi se podařilo vytvořit nebezpečnou chobotnici vztahů a „obchodních dohod“, kdy na jedné straně stál on coby podnikatel a řada jeho kumpánů z podsvětí, a na druhé lidé od policie a ze státního zastupitelství. Linhartovo jméno figurovalo mimo jiné v sérii záhadných úmrtí čtyř podnikatelů, kteří s Linhartem obchodovali a všichni mu prodali za pakatel velké majetky. Velkého pokusu o podvod se Linhart pokusil v kauze Mezinárodního svazu studentstva, kdy se Linhart během konkursního řízení pokusil získat více jak 60 milionů korun, kdy se Linhart podal přihlášku pohledávky do konkurzního řízení vedeného proti Mezinárodnímu svazu studentstva, avšak na základě dodatku ke smlouvě, který zfalšoval za pomocí notářky. Po vyšetřování uznal pražský městský soud v r. 2010 Tomáše Linharta vinným a vyfasoval trest devět let ve vězení. Po vleklé kauze a odvolání byli Linhart zproštěn viny, a finální verdikt o vině mělo rozhodnout dovolaní k Nejvyššímu soudu.

Nečekaný zvrat: Je nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman jedním z chapadel Linhartova gagnu?
Šéf žalobců Pavel Zeman špatným postupem zhatil řádné dokončení soudního procesu, neboť Dovolání Nejvyššímu soudu nechal podepsat svého náměstka, ačkoli Zeman byl ze svého titulu a funkce jediným oprávněným člověkem dodatek podepsat. Tím případ pro Linharta definitivně skončil a unikl tak po velmi záhadném počinu státního žalobce Pavla Zemana devítiletému trestu.

K dovolání došlo v neprospěch Linharta v zákonné lhůtě. Vzhledem k tomu, že však dovolaní nepodal nejvyšší vrchní státní zástupce Pavel Zeman, ale jeho první náměstek Igor Stříž.

Návrat do stále živé a žhavé kauzy Masokombinátu Písek
Po vleklých a letitých soudech rozhodl Nejvyšší soud v dovolání, že Masokombinát Písek musí zaplatit směnku + příslušenství, která má dnes již hodnotu 140 mil. a vrátil spor zpět k Vrchnímu soudu s popisem, jak má ve věci dále postupovat.

V současnosti je spor u Vrchního soudu v Praze
Když v r. 1997 začal Linhart směnku vymáhat, činil tak bez vědomí skutečného majitele směnky. Tu tehdy Linhart zcizil ze společného sejfu svého společníka Miroslava Moškvana. A jemu tvrdil, že se ztratila.

Vstup do soudního sporu skutečného majitele směny pana Moškvana nastal již v r. 2006, kdy do té doby nasbíral dostatek důkazů o tom, že skutečným majitelem směnky není Tomáš Linhart, ale právě on. Linhart mu tehdy skutečně přiznal vlastnictví směnky a dal Moškvanovi plnou moc, aby v soudním sporu dále postupoval a domáhal se svého práva a majetku. Jakmile Miroslav Moškvan začal jednat na základě této moci, Linhart podal na Moškvana trestní oznámení ohledně zfalšování a udělení plné moci. Po roce zahájení trestního vyšetřování byl však případ pravomocně zastaven!


Nečekaný zvrat
Od března 2016 do dnešního dne shromáždil skutečný majitel směnky Miroslav Moškvan další důkazy. V květnu letošního roku proto podal na Linharta trestní oznámení ve věci neoprávněného vymáhání plnění ze směnky vůči Masokombinátu Písek nejen na místně příslušné policejní oddělení, ale zároveň dokumentaci s žádostí o dozor nad případem zaslal přímo na Vrchní státní zastupitelství Lence Bradáčové. K tomuto kroku ho vedly obavy, že Linhart a jeho stále dobře utajený gang s kontakty na policii a státní zástupce by mohl případ ovlivnit, stejně tak jako tomu bylo v roce 2006.

V dnešní době je neuvěřitelné, že kauzy tohoto typu ještě existují, respektive že ani po více jak dvaceti letech není případ uzavřen, což poukazuje i díky lidem, které v celé kauze figurují a mnohým dalším, o kterých redakce připravuje pokračování, že Česká republika coby právní stát s nezávislou justicí stále nefunguje!

Možná právě Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která při nástupu do své funkce prohlásila, že těmto praktikám učiní konec, dává skutečnému majiteli alespoň nějakou naději na férový a spravedlivý proces.

Redakce serveru Prvnizpravy.cz případ sleduje, připravuje pokračování a vyjádření či rozhovory s minulými či současnými aktéry a účastníky kauzy.

(svob., prvnizpravy.cz,foto arch.)