Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Západu se stáhnout z Iráku nechce, ani Německu!

Západu se stáhnout z Iráku nechce, ani Německu!

Protiteroristická operace koalice v Iráku by měla pokračovat, stažení sil posílí teroristickou organizaci "Islámský stát, a vytvoří nové hrozby pro bezpečnost v regionu a v Evropě.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
12. ledna 2020 - 06:20

Uvedl to německý ministr zahraničí Heiko Maas, který dorazil na setkání ministrů zahraničí EU v Bruselu.

Dříve irácký parlament rozhodl o odchodu zahraničních jednotek ze země poté, co Američané poblíž mezinárodního letiště v Bagdádu zavraždili Kásima Sulejmáního, šéfa zvláštních sil Íránu íránských islámských revolučních gard. Úder nebyl nebyl s iráckými úřady dohodnut.

„Věříme, že boj proti IS v Iráku má smysl pokračovat, vyzýváme iráckou vládu, aby tento mandát zachovala. Nakonec přijmeme jakékoli rozhodnutí, které bude učiněno v Bagdádu, ale věřím, že  nynější ukončení boje proti IS v Iráku" povede k významné destabilizaci země, otevře nové prostory pro činnost IS, aby se zvýšila hrozba teroristických útoků nejen v Iráku a oblasti, ale také v Evropě. Tomu musíme zabránit,“ citovala Maase RIA Novosti.


Ještě předtím v reakci na rozhodnutí iráckého parlamentu americký prezident Donald Trump pohrozil Bagdádu „sankcemi, jaké ještě svět neviděl“.

Je očividné, že i přes chlubivá prohlášení, a to opakovaná, kterak západní koalice již porazila „Islámský stát“, stále si bere jeho zbytky za záminku pro vojenskou kontrolu oblasti, kde je nejblíže k Sýrii, a kde se jedná snahu na vytvoření „nezávislých zón“ či „pseudostátních útvarů“ a jejich financování pomocí okupovaných ropných polí, v rámci odporu k vládě Bášara Asada.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)