Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: USA hrozí, že Irák připraví o přístup k financím z prodeje ropy!

WSJ: USA hrozí, že Irák připraví o přístup k financím z prodeje ropy!

Washington hrozí Iráku tím, že mu odmítne přístup na vládní bankovní účet USA, který ukládá výtěžek z prodeje ropy, informoval Wall Street Journal s odkazem na zdroje v Bagdádu.

Ilustrační foto
12. ledna 2020 - 12:06

Podle publikace Spojené státy varovaly irácké úřady, že pokud by americké jednotky byly ze země staženy, mohly by ztratit přístup k účtu u Federální rezervní banky v New Yorku. Odpovídající varování přijal předseda vlády Iráku Adel Abd al-Mahdí ve středu, napsal WSJ.

Jak uvádí americký deník, tento krok může způsobit vážnou škody irácké ekonomice. Jaká částka je uložena na bankovním účtu, není v publikaci uvedeno.

USA již dříve zablokovaly přístup Bagdádu na účet na několik týdnů v roce 2015 kvůli podezření, že prostředky z něj směřovaly k financování IS a převedeny do íránských bank, uvedla publikace.


Irácký parlament se rozhodl stáhnout zahraniční vojáky ze země poté, co poblíž mezinárodního letiště Bagdádu, zaútočily USA raketami a zabily íránského generála Kásima Sulejmáního. Úder nebyl dohodnuta s iráckými úřady.

Vrchní velitel ozbrojených sil Iráku Abdel Kerim Half uvedl, že příprava mechanismu pro stažení amerických vojsk již začala. Americký prezident Donald Trump v reakci pohrozil Iráku vážnými důsledky. Podle něj je připraven uvalit sankce proti Bagdádu, „jaké nikdy neviděli“. Navíc Trump dodal, že americká armáda nezamýšlí opustit Irák, dokud ten nezaplatí za leteckou základnu vybudovanou Američany.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: pl)