Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Peking varoval Washington odvetou - zatýkáním Američanů v Číně!

WSJ: Peking varoval Washington odvetou - zatýkáním Američanů v Číně!

Napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Čínou se mohou ještě více zhoršit, poukázal The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
19. října 2020 - 10:16

Publikace uvedla, že orgány ČLR požadují „ukončení stíhání čínských vědců“ ve Spojených státech a prohlašují, že jinak „se může ukázat, že Američané v Číně porušují čínské zákony“.

Peking varoval Washington před možností vzetí do vazby Američany v ČLR v reakci na pronásledování čínských vědců ve Spojených státech. Informoval o tom v sobotu The Wall Street Journal.

Podle zdrojů deníku čínští představitelé „varovali své americké kolegy, že mohou zadržovat občany Spojených států v Číně v reakci na stíhání amerického ministerstva spravedlnosti proti čínským vědcům spojených s armádou“. Americké úřady již dříve podaly obvinění proti řadě čínských vědců, kteří pracovali v amerických centrech. Jsou zejména obviněni ze zatajování vztahů s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou. Pod touto záminkou byla víza mnoha čínských občanů zrušena.

Podle zdrojů deníku čínští úředníci od léta 2020 opakovaně „zasílali varování americkým úřadům mnoha způsoby, včetně velvyslanectví USA v Pekingu“. Podle publikace orgány ČLR požadují „ukončit stíhání čínských vědců“ ve Spojených státech a prohlašují, že „jinak by se mohlo ukázat, že Američané v Číně porušují čínské zákony“.


Mluvčí ministerstva zahraničí, jak je uvedeno v materiálu, odmítl zprávu novin komentovat. Poznamenal, že jsou možné situace, kdy američtí občané nebudou moci opustit Čínu, pokud budou obviněni místními úřady. Čínská strana to odmítla komentovat, uvedla publikace.

Jak v srpnu informoval The Wall Street Journal, američtí představitelé se domnívají, že čínští diplomaté pomáhali americkým vědcům, kteří údajně skrývali své vazby na armádu. Podle jejích zdrojů administrativa prezidenta Donalda Trumpa v červenci požadovala, aby Peking nejen uzavřel generální konzulát v Houstonu (Texas), ale aby také stáhl ze Spojených států všechny čínské vědce, kteří jsou údajně spojeni s armádou přímo nebo prostřednictvím jiných struktur. Americké úřady se domnívají, že tito vědci se při práci v USA pokusili „získat údaje o nejnovějším vědeckém vývoji amerických univerzit“.

21. července Washington požadoval, aby Peking do 72 hodin uzavřel generální konzulát v Houstonu kvůli údajným „krádežím americké technologie“, „nevhodnému použití“ systémů výměn studentů a „chování neslučitelnému se standardní praxí diplomacie“ zaměstnanců. Čínské ministerstvo zahraničí ve stejný den slíbilo odvetu a 24. července oznámilo „zrcadlové protiopatření“ - uzavření americké diplomatické mise v Čcheng-tu.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)