Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: Další krok Trumpa k znejistění světa!

WSJ: Další krok Trumpa k znejistění světa!

Podle The Wall Street Journal podepsal americký prezident Donald Trump dokument, který uvádí, že Spojené státy hodlají odstoupit od smlouvy o „Otevřeném nebi“.

Ilustrační foto
29. října 2019 - 10:10

Spojené státy obviňují Rusko z porušení: zejména to, že nedovolilo létat poblíž vojenských cvičení. Zastánci dohody zase poukazují, že tyto otázky musí být vyřešeny vyjednáváním.

Donald Trump podepsal dokument uvádějící jeho úmysl odstoupit od smlouvy o „Otevřeném nebi“ z roku 1992 - dohodu, která by měla „snížit riziko války mezi Ruskem a Západem“. Noviny The Wall Street Journal informovaly o zdrojích ve vládě, které rovněž poznamenaly, že diskuse o této otázce stále probíhá. Jak autoři článku píšou, odstoupení od této smlouvy bude novým krokem na cestě k likvidace systému smluv o kontrole zbraní.

Spojenci USA, včetně Ukrajiny, trvají na zachování smlouvy, jejímž cílem je zvýšit důvěru zemí o absenci úmyslu jiných států k útoku. Podle nich se jedná o „jednu ze základních mezinárodních smluv v oblasti evropské bezpečnosti a kontroly zbrojení“.
 
Ti, kdo obhajují odstoupení od smlouvy, však tvrdí, že Rusko údajně shromažďuje rozvědné údaje, a Americe tomu brání. Zejména to neumožnilo americkým a kanadským letadlům letět poblíž vojenských cvičení, která se konala 20. září. Spojené státy se poté pokusily přizpůsobit svůj letový plán ruským požadavkům. Trump však Rusko obvinil z neplnění povinností vyplývajících ze smlouvy. Rusko trvá na tom, že neporušuje smlouvu a naopak Spojené státy se ji snaží podkopávat.


Poprvé se hovořilo o takové smlouvě již v roce 1955, ale byla přijata až po rozpadu SSSR. Mezi signatáři je 34 zemí, včetně USA, Kanady, evropských států, Ruska a Ukrajiny.
 
V květnu 2018 Jim Mattis, tehdy tehdejší ministr obrany USA, napsal Kongresu dopis, v němž uvedl, že je v zájmu USA zůstat v rámci smlouvy navzdory možnému porušování Ruska. V prosinci 2018 provedly Spojené státy let na základě dohody o východní Ukrajině a mezi pozorovateli byli zástupci Ukrajiny, Velké Británie, Rumunska, Německa, Francie a Kanady.
 
Spojené státy kromě toho tvrdí, že Rusko neumožňuje provádět pozorovací lety nad Kaliningradskou oblastí. Spojené státy v reakci na to omezily přístup Ruska na Havaj a na některé další americké základny.
 
Ti, kdo smlouvu podporují, tvrdí, že proti porušování lze bojovat vyjednáváním. Rovněž upozorňují, že stažením ze smlouvy ztratí Spojené státy nástroj na sledování ruské vojenské činnosti.

Na druhé straně mezi skeptiky, kteří naléhali na Trumpa, aby opustil tuto smlouvu, byl bývalý poradce národní bezpečnosti Trumpa John Bolton. Tvrdí, že díky této dohodě bylo Rusko prý schopno získat další informace o národní bezpečnosti USA.
 
V souladu s dohodou musí země, která má v úmyslu odstoupit od smlouvy, varovat zbytek nejméně šest měsíců předem, dodal The Wall Street Journal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)