Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Williamson: Británie bude zase vojenskou velmocí!

Williamson: Británie bude zase vojenskou velmocí!

Britský ministr obrany Gavin Williamson se domnívá, že po Brexitu bude jeho země  "plně růst na mezinárodní scéně".  

Gavin Williamson, ministr obrany Spojeného království
1. ledna 2019 - 03:20

V rozhovoru pro Telegraph ministr obrany  Gavin Williamson uvedl: „Musíme být mnohem optimističtější ohledně naší budoucnosti, když opouštíme Evropskou unii.“

„Toto je největší okamžik pro náš národ od konce druhé světové války, kdy se můžeme přeměnit. Na mezinárodní scéně můžeme skutečně hrát roli, kterou svět od nás očekává, "řekl ministr.

„Po dlouhou dobu - doslova desetiletí - náš spor o EU vážně ovlivnil náš národní pohled. Máme šanci stát se opět skutečným globálním hráčem. Podle mého názoru mají ozbrojené síly v této věci vedoucí úlohu, "dodal ministr.

Ministr Williamson oznámil, že se Londýn chystá opustit strategii z roku 1968 "východně od Suezu", v důsledku čehož britští vojáci opustili své základny v Malajsii, Singapuru, Perském zálivu a na Maledivách. Podle něj odmítnutí této politiky také pomůže Británii, aby získala status "globálního národa".
 
Ministr připustil, že pracuje na vybudování dvou základen v karibské a indo-tichomořské oblasti, které by mohly začít fungovat během několika let. Vysvětlil, že po Brexitu by tato iniciativa měla umožnit Spojenému království "demonstrovat svůj vojenský vliv".

 
Podle článku Williamson se během roku úmyslně snažil zviditelnit vojenské síly a prostředky Velké Británie po celém světě, aby země mohla ukázat "sílu" své armády.
 
„Poprvé, během naší  generace, v době Vánoc jsou dvě z našich lodí v Tichém oceánu, daleko od domova. Jsme druhým největším investorem v tomto regionu. A máme-li zde ekonomické zájmy, pak by zde měla být i naše armáda, "zdůraznil ministr.
 
Ministr také předpovídá, že po Brexitu bude muset Londýn posílit vztahy s Austrálií, Kanadou, Novým Zélandem, Karibikem a africkými státy.
 
Podle jeho názoru tyto země očekávají, že se Spojené království stane "morálním, vojenským a globálním vůdcem".

„Uvědomují si, že jsme dobrými partnery. Podporujeme hodnoty jako je tolerance, demokracie a právní stát," dodal Williamson.

(rp,prvnizpravy.cz,telegraph,foto:arch.)