Svátek má: Františka

Zprávy

Velikost textu:

Vědci: Katastrofa na Zemi začíná být nevratná

Vědci: Katastrofa na Zemi začíná být nevratná

Mezinárodní tým vědců z Jižní Koreje, Japonska, Švédska, Spojených států a Číny publikoval článek v časopise Science, kdy za poslední dvě desetiletí dosáhl rozsah sucha a vln veder na Zemi nebývalých úrovní.

Ilustrační foto
2. prosince 2020 - 10:10

Tento růst ovlivňující klimatický systém východní Asie nelze vysvětlit přirozenou variabilitou a po určitém okamžiku se katastrofický nárůst stane nevratným, připouštějí vědci v článku, na nějž se odkazuje „rambler.ru“.

Paleoklimatologové rekonstruovali klimatické podmínky ve vnitrozemí východní Asie za posledních 260 let. Analyzovali šířku letokruhů místních stromů, informace o nich jsou uloženy v Mezinárodní databázi stromových prstenů. Vědci také provedli předběžné studie, aby zjistili, jak teplota a vlhkost půdy ovlivňují letokruhy konkrétních druhů jehličnanů.

Ukázalo se, že klima se od 90. let 20. století otepluje a suší, což nebylo pozorováno za čtvrt tisíciletí. Vnitřní oblast východní Asie, včetně Mongolska, se ukázala být „horkým místem“, kde bylo nejsilnější oteplování zaznamenáno ve druhé polovině 20. století. Tato oblast se již vyznačuje nízkými ročními srážkami (méně než 300 milimetrů), díky nimž je obzvláště citlivá na vyšší teploty. Za poslední dvě desetiletí se zde výrazně zvýšily vlny veder, což má na vlhkost půdy ještě silnější vliv. Vzájemné intenzifikace sucha a vln veder se ustálilo a postupně se stává nevratným.


Podle studie čínských vědců z roku 2014 počet jezer na mongolské plošině rychle klesá. Bylo zdokumentováno snížení počtu jezer o 26 kilometrů na jeden kilometr čtvereční o 26 procent, stejně jako výrazné snížení průměrné rozlohy největších jezer v regionu. A zmizení vlhkosti z půdy bude katastrofické pro ekosystém regionu a může být katastrofální pro zvířata, jako jsou divoké ovce, antilopy a velbloudi.

Vědci varují, že změna klimatu nad Mongolskem ovlivňuje klima celé severní polokoule. Během letních měsíců je region charakterizován prodlouženými anticyklóny, které mohou způsobovat silné vlny veder mimo region. Je pravděpodobné, že Mongolsko se již mění v pouštní pustinu.

(kou, prvnizpravy.cz, rambler.ru, foto: arch.)