Svátek má: Františka

Zprávy

Velikost textu:

Ve Spojených státech byl COVID-19 dříve, než byl objeven v Číně!

Ve Spojených státech byl COVID-19 dříve, než byl objeven v Číně!

Retrospektivní studie vzorků krve shromážděných od obyvatel USA v prosinci 2019 ukázala, že někteří z nich měli COVID-19 ještě před oznámením nového viru v Číně.

Ilustrační foto
3. prosince 2020 - 04:20

Článek byl publikován v časopise Clinical Infectious Diseases.

Úředníci v Číně poprvé ohlásili záhadné případy zápalu plic ve Wu-chanu, které byly způsobeny novým koronavirem, 31. prosince 2019. Ve Spojených státech byl první potvrzený případ COVID-19 hlášen 20. ledna 2020 u rezidenta ve státě Washington, který nedávno přijel z Číny.

Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) analyzovali více než 7000 vzorků krve darovaných americkým Červeným křížem v devíti státech mezi 13. prosincem 2019 a 17. lednem 2020. Z toho bylo 106 vzorků pozitivně testováno na protilátky proti SARS-CoV-2: 39 v Kalifornii a 67 v Connecticutu, Iowě, Massachusetts, Michiganu, Rhode Islandu a Wisconsinu.

Autoři provedli další testy k vyloučení zkřížené reaktivity protilátek na jiné viry a zjistili, že detekované protilátky jsou specifické pro SARS-CoV-2. I při zohlednění možných falešně pozitivních testů lze s jistotou říci, že počátkem prosince byl virus již ve Spojených státech, tvrdí vědci.


„Výsledky naznačují, že COVID-19 již mohl do Spojených států dorazit do prosince 2019, dříve, než se dříve myslelo,“ píší autoři článku. Virologové se domnívají, že přítomnost protilátek v krvi neznamená, že je člověk v tuto chvíli nemocný, ale pouze to, že byl v minulosti v kontaktu s virem.

Autoři také poznamenávají, že rámec studie neumožňuje zjistit, kde a kdy byli nositelé protilátek koronavirem infikováni - možná to byli lidé, kteří se nedávno vrátili z Číny. Existují důkazy, že virus obíhal v Číně již v listopadu 2019.

Retrospektivní studie provedené dříve ve Francii a Itálii také zjistily protilátky proti SARS-CoV-2 ve vzorcích krve odebraných od obyvatel těchto zemí počátkem prosince 2019. 

Vědci plánují pokračovat ve studiu kontaktováním lidí, jejichž krev prokázala přítomnost protilátek, aby poskytli informace o tom, zda cestovali na konci roku 2019 a zda se u nich nevyskytly příznaky podobné COVID-19. Kromě toho autoři doufají, že najdou vzorky tkání, slin nebo krve od těchto lidí z té doby, aby je otestovali na přítomnost genetického materiálu z viru SARS-CoV-2.

(kou, prvnizpravy.cz, academic.oup.com, foto: arch.)