Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

V Moskvě ostře reagovali na výzvu fondu MH17 nevrátit Rusko do PACE

V Moskvě ostře reagovali na výzvu fondu MH17 nevrátit Rusko do PACE

Vyvstane-li otázka dokonce i při nejmenším omezení pravomocí ruské delegace v PACE, tak odejde, prohlásil Leonid Sluckij, šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy
25. června 2019 - 10:10

Reagoval tak na zprávu deníku De Telegraaf, že nizozemský fond Stichting Vliegramp MH17, vytvořený na pomoc příbuzným obětí malajského letadla Boeing sestřeleného na obloze nad Donbasem v roce 2014, požádal, aby se Rusko nevrátilo do PACE.

Sluckij uvedl, že obvinění Ruska ohledně odmítnutí spolupráce s vyšetřováním jsou v tomto případě zcela neudržitelná.

Podle něj Moskva opakovaně nabídla, že do JIT budou zařazeni i ruští specialisté, poskytla různé materiály, ale všechny iniciativy byly ignorovány a ukrajinská strana byla „předem udělena shovívavost“ (například za povolení civilních letů nad bojovou zónou – pozn. red.).

„Doufám, že se v PACE, po zdlouhavé krizi ve vztazích s Ruskem, konečně objeví rozumné přístupy založené na normách mezinárodního práva a standardů a Charty Rady Evropy, a nikoli pouze obvinění,“ uvedl poslanec.


Prohlásil, že Rusko nebude tolerovat žádná omezení.

„Pokud tato otázka vyvstane i o nejmenším omezení pravomocí, bez ohledu na to, z jakého důvodu, opustíme Palác Rady Evropy a opustíme Štrasburk,“ zdůraznil.

Nedávno bylo oznámeno, že řada vlád zemí Rady Evropy podpořila návrh usnesení, které by Rusku umožnilo účastnit se červnového zasedání Parlamentního shromáždění.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)