Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

USA Today: Trump k NATO - plaťte USA za ochranu nebo se braňte sami!

USA Today: Trump k NATO - plaťte USA za ochranu nebo se braňte sami!

Americký prezident Donald Trump opět vyjádřil hrubou nespokojenost ohledně toho, kolik peněz přidělují partneři v NATO na obranu, napsal americký deník USA Today.

Donald Trump, prezident USA
13. listopadu 2018 - 11:05

Poté, co byl americký prezident Donald Trump kritizován  v Evropě za svůj princip americké zahraniční politiky „America First", znovu vyjádřil svoji nespokojenost s NATO a nedostatečnými náklady na vojenskou spolupráci s Evropou, uvedl USA Today.
 
„Právě jsem se vrátil z Francie, kde jsem během svých setkání se světovými vůdci dosáhl hodně," napsal Trump na své Twitterové stránce, kdy vrátil se z oslav 100. výročí konce První světové války. „Je vždy obtížné poukázat na to, že s USA je třeba zacházet spravedlivě ve vojenské a komerční sféře, ale to se neděje."
 
Vyzval k tomu, aby byl „volný a spravedlivý obchod" spojen s vyššími výdaji na obranu.
 
„Je načase, aby tyto velmi bohaté země zaplatily Spojeným státům více za naši vynikající vojenskou obranu nebo se chránily samy," napsal americký vůdce na Twitteru.


Bez uvedení, s kým konkrétně mluvil, Trump uvedl, že řekl světovým vůdcům: „Tato situace nemůže pokračovat."
 
Trump se opakovaně postavil proti americkým výdajům na Severoatlantickou alianci, která především vyzývá evropské země k jednotnému obrannému systému.
 
Zároveň bylo poslední prohlášení amerického vůdce na toto téma učiněno krátce poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k vytvoření kontinentálních vojenských sil nezávislých na Spojených státech, dodal USA Today.

(kou, prvnizpravy.cz, usatoday.com, foto. arch.)