Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinská poslankyně: Blíží se energetický kolaps

Ukrajinská poslankyně: Blíží se energetický kolaps

V krátkodobém horizontu bude ukrajinský energetický systém opět čelit postupnému výpadku elektřiny a dodávek tepla, protože vláda země prakticky přerušila přípravy na topnou sezónu.

Lyudmila Buimisterová, místopředsedkyně Nejvyšší rady
30. července 2021 - 10:25

Takovou předpověď na svém Facebooku napsala místopředsedkyně Nejvyšší rady z prezidentské strany „Sluha lidu“ Lyudmila Buimisterová .

„Dnes je to přesně 80 dní před začátkem topné sezóny. V zemi není ani uhlí, ani možnost ho koupit. Opravná kampaň byla ve skutečnosti narušena a energetický systém neustále klouže do propasti. Vše směřuje k tomu, že termín „ blackoutů“ se vrátí na titulky v médiích“  napsala.

Podle Buimisterové je situace v národním energetickém systému kritická.

„Již dnes bylo odstaveno 12 energetických jednotek TPP a CHPP z důvodu nedostatku uhlí a plynu. Co se stane při prvních mrazech, je strašidelné si představit. Každý třetí blok státního Centrenerga dnes nemůže fungovat, protože ve skladech není uhlí a peníze na zaplacení plynu, “ píše Buimisterová

Napsala, že se Centrenergo obrátilo na Radu národní bezpečnosti a obrany (NSDC) s žádostí o přidělení peněz z rezervního fondu na nákup uhlí.

„Současná krize a riziko postupného výpadku proudu jsou přímým důsledkem rozsáhlého zneužívání ze strany zprostředkovatelských firem, které okradly generující společnosti v hodnotě miliard hřiven," píše Buimisterová.Podle ní se z energetického trhu stáhly čtyři nebo šest společností, které stáhly „desítky miliard hřiven, což by stačilo na spolehlivou přípravu na topnou sezónu“.

„A všechny tyto otázky - proč Ukrajina selhala v přípravách na topnou sezónu a kdo za to může - adresuji předsedovi vlády. A budu požadovat od vlády, aby do situace zasáhla a přijala okamžitá opatření, která zabrání výpadkům energie a katastrofám na energetickém trhu,“ dodává Buimisterová.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)